Jest to pierwsza publikacja obejmująca historię powiatu w tak szerokim zakresie. Poprzednia ukazała się w 1974 roku, której redaktorem jest prof. Włodzimierz Jastrzębski. Najnowsze dzieło pod redakcja Leszka Skazy ukazało się nakładem 1000 egzemplarzy. Liczącą 528 stron monografię wzbogaconą archiwalnymi i współczesnymi fotografiami stworzyło czterech autorów.
Dr hab. Zdzisław Biegański opracował lata 1920-1939. Okresem okupacji wojennej zajął się prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski. Czasy PRL-u do momentu likwidacji powiatów opisał dr Tomasz Fiałkowski z Kamienia Krajeńskiego, a Leszek Skaza z Wituni - okres walki o reaktywację powiatu oraz nakreślił panoramę ostatniego dwudziestolecia.
Mieszkańcy Sępólna i okolic zwracają się do nas z pytaniem, gdzie publikację można nabyć. Niestety, zgodnie z założeniami projektu złożonego przez powiat za pośrednictwem LGD Nasza Krajna do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, z którego sfinansowana została książka, egzemplarzy starostwo nie może sprzedać.
- Od marca planujemy przeprowadzić sześć spotkań, prelekcji z mieszkańcami, podczas których dwóch autorów, dr Tomasz Fiałkowski i Leszek Skaza, będą promować monografię. Jesteśmy w trakcie uzgadniania, czy podczas tych spotkań będziemy mogli książki przekazywać mieszkańcom. Podejrzewam, że dla każdego nie starczy. Gdy rozliczymy się w ramach projektu, zastanowimy się czy możemy zrobić dodruk i przekazać książki do sprzedaży na przykład w księgarni biblioteki w Sępólnie. To jest jednak jeszcze kwestia do ustalenia – tłumaczy starosta Jarosław Tadych.
Zobacz także:
Obchody setnej rocznicy powstania powiatu sępoleńskiego
Kilkaset sztuk zostało rozdanych podczas piątkowej nadzwyczajnej sesji rady powiatu. Pozostałe mają trafić do miejskich bibliotek i szkół, ewentualnie zostaną dostarczone mieszkańcom podczas różnych jubileuszy.
