Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Śnieg i nawisy nie mogą zalegać na dachu

(mona)
- Sople należy usuwać na  bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów - mówi Hieronim Saran.
- Sople należy usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów - mówi Hieronim Saran. fot. (mona)
Strażacy apelują o usuwanie sopli i czyszczenie dachów. I... nie wzywanie ich do pomocy przy tych czynnościach.

Śnieg jest groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachów. Metr kwadratowy o gęstości i grubości około 15 cm może ważyć 50 kg. Mieszkańcy często proszą o pomoc w jego usuwaniu strażakówa, a ci podkreślają, że to nie jest ich obowiązek.

- Gdybyśmy realizowali wszystkie zgłoszenia, nie tylko zabrakłoby nam czasu i ludzi, ale w przypadku wystąpienia innego zdarzenia mogłoby dojść do zamieszania - mówi Hieronim Saran, rzecznik prasowy PSP w Chełmnie. - Strażacy musieliby zejść z dachu, złożyć sprzęt, zmienić pojazdy - w zależności od rodzaju zdarzenia - dopiero wyjechać do interwencji.
Wczoraj strażacy usuwali nawisy śnieżne z budynku Szkoły Podstawowej nr 4. Gdy chodzi o budynek użyteczności publicznej sprawa wygląda bowiem nieco inaczej.
- Pod warunkiem, że zaistniało zagrożenie dla życia ludzkiego, a administrator obiektu nie dysponuje możliwościami technicznymi do jego usunięcia - wyjaśnia rzecznik PSP. - Zimą interweniujemy częściej, pracujemy w szczególnie trudnych warunkach. To nie do nas, zgodnie z prawem budowlanym, należy usuwanie z dachów śniegu i lodu, a do właścicieli, zarządców i administratorów budynków. Zalegający na dachach śnieg może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza leżący na tych płaskich i dużych pokryciach.

Administratorzy, którzy nie wywiążą się z obowiązku odśnieżania mogą spodziewać się mandatu a nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 i innych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego obiektów. Kontrole wykonania tego obowiązku sprawdzają pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Właściciel lub zarządca obiektu musi zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury. Tak więc odpowiedzialni są o zabezpieczenie obiektu, gdy wystąpią: silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, lód na rzekach, morzu, jeziorach, pożary, powodzie, w wyniku których może nastąpić uszkodzenie obiektu zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowiska.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy.
- Je też należy usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów - dodaje Saran.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska