Powiat tucholski. Czy Rezerwat Cisów będzie dostępny na wiosnę?

Radosław Osiński
Radosław Osiński
www.rdos.torun.pl
Do 15 października obowiązywał zakaz wstępu na teren rezerwatu „Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego”, usytuowanego na terenie nadleśnictwa Woziwoda. Był on związany ze znacznym uszkodzeniem drzewostanów powstałych wskutek naturalnych procesów Jak sytuacja wygląda obecnie?

W okresie jesienno-zimowym rezerwat będzie zamknięty, bo tak wynika z planu jego ochrony – wyjaśnia Piotr Puchowski, zastępca nadleśniczego Zamrzenicy. - Zakończyliśmy prace określające zdrowotność drzew na trasie ścieżki edukacyjnej.

Uściślijmy – chodzi głównie o inne drzewa niż cisy, które porastają obszar rezerwatu. Są to sosny, brzozy, dęby, lipy. W dużym odsetku jest to drzewostan w stanie rozkładu. To naturalny proces, jednakże wiele drzew zagraża bezpieczeństwu. Jak podkreśla Puchowski, właśnie bezpieczeństwo jest priorytetem. - Dlatego niezbędna jest dokładna analiza badań i to w szerokim gronie specjalistów, by określić dalsze prace naprawcze.
Tym pracom będzie sprzyjać zima – to czas „odpoczynku” od okresu lęgowego ptaków. Można wówczas usuwać te drzewa, które są zmurszałe i zagrażają bezpieczeństwu zwiedzających oraz sąsiadującemu chronionemu drzewostanowi.

Przyrodniczy skarb w Borach Tucholskich

Przypomnijmy, rezerwat na terenie obecnego nadleśnictwa Zamrzenica utworzono już ponad pół wieku temu a od początku XX wieku drzewostan cisów objęto ścisła ochroną. W 1956 r. ustalono nowe granice rezerwatu, w  ramach którego podlegał obszar o powierzchni 36,7 ha oraz wraz z roślinnością szuwarową, o powierzchni 44,2 ha (łącznie -80,9 ha). W 1978 r. rezerwat ponownie powiększono - 89,6 ha. W związku ze zrealizowanymi pracami w ramach projektu „Ochrona puli genowej naturalnej populacji cisa na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica w Borach Tucholskich”, doszło w 2007 r. do kolejnego powiększenia do 116,9 ha. Mimo iż jest to rezerwat leśny, ponad 70% jego powierzchni stanowią tereny wodno-błotne (jezioro Mukrz i torfowiska).

Ulubione cisy Leona Wyczółkowskiego są pod baczną ochroną

Pierwsze dane dotyczące liczby cisów pochodzą z 1910 i 1928 r. Kolejne inwentaryzacje wykazały, że cis w rezerwacie nie odnawia się, a jego populacja systematycznie maleje.
Liczne jedno- i dwuletnie siewki giną, co powoduje zupełny brak naturalnego odnowienia cisa w wieku od kilku do kilkunastu lat. 

Stan cisów jest na bieżąco monitorowany - uspokaja nadleśniczy. Rezerwat stworzono dla ich ochrony i to jest naszym priorytetem.
Wiosną będzie podjęta decyzja o ponownym otwarciu ścieżki edukacyjnej. Na razie można ją zwiedzać wirtualnie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie