Współpraca między uczelnią a powiatem jest naturalna, bo Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem jest niepubliczną szkołą samorządową. Teraz została jednak sformalizowana.
WSZŚ dysponuje przede wszystkim wyszkolonymi ludźmi. - Można skorzystać z możliwości naszych architektów krajobrazu. To kierunek, jaki realizujemy jako jedyni w regionie - zaznacza rektor uczelni Krzysztof Kannenberg.
Jako jedna z nielicznych w Polsce kształci na leśnictwie. - Nie będziemy się wyróżniać jako uczelnia największa albo najstarsza - bo nią nie jesteśmy! Czasu już nie nadgonimy. Możemy jednak najlepiej kształcić - mówi Kannenberg.
Starostwo chce wykorzystać potencjał uczelni związany z zagospodarowaniem przestrzeni wokół instytucji powiatowych. - Chodzi o mały lifting tych obiektów i skoncentrowanie się na ich stronie wizualnej - wyjaśnia starosta Piotr Mówiński.
W DPS i dla uczniów
O jakie budynki chodzi? Chociażby o pięknie położony Dom Pomocy Społecznej w Wysokiej. Opieka specjalistów może zrobić z parku wokół pałacyku prawdziwą perełkę. Architekci krajobrazu mają też zająć się roślinkami m.in. wokół Domu Dziecka oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. - To będzie wyzwanie, bo ta instytucja jest położona na obrzeżach miasta - mówi starosta.
Zespół Szkół Ogólnokształcących ma już nową elewację, zgodnie z planem zyska też zieloną oprawę, przede wszystkim od frontu i od strony placu.
W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych lwia część prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni jest już wykonana, ale zdaniem Mówińskiego to wciąż za mało. - Nadal jest tam za mało zieleni, zbyt surowo - ocenia.
Zupełnie inaczej wygląda teren wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Tu roślin jest za dużo i trzeba nieco je uporządkować. - Panuje chaos, a park coraz bardziej przypomina angielski - żartuje Mówiński.
Liczy też na konsultacje w sprawie zieleni przy Zespole Szkół Leśnych. Budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. To jedno z ładniejszych miejsc w mieście.
Marzą się żywopłoty i centrum informacji
Uczelnia ma też opracować koncepcję zagospodarowania zieleni przy drogach powiatowych, co na pewno ucieszy mieszkańców. - To duże wyzwanie, ale chcemy robić więcej,niż tylko przycinać krzaki i usuwać chwasty - mówi starosta. - Wyobrażam sobie, że przy drogach znajdą się żywopłoty. To rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne dla kierowców.
Starostwo wspólnie z WSZŚ chce również utworzyć centrum informacji w książnicy. - Ma ono być nowoczesne i dostępne dla mieszkańców oraz przyjezdnych - mówi Kannenberg. - Chcemy skupić wokół tego projektu instytucje i przedsiębiorstwa.