Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tucholski. Świnie w odwrocie. - Chce się płakać - mówi powiatowy lekarz weterynarii

Anna Klaman
Anna Klaman
W powiecie tucholskim jest coraz mniej świńskich stad
W powiecie tucholskim jest coraz mniej świńskich stad fot. pixabay.com/PublicDomainImages
Powiatowy lekarz weterynarii w Tucholi martwi się tym, jak bardzo spada liczba stad świń w powiecie tucholskim: - Kiedy dostaję co roku raporty, ile mamy świnek i gospodarstw, moje serce płacze - tak mówił radnym Michał Mikołajczak.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

- Agencja przesyła nam dwa razy do roku raporty, na podstawie których robimy plany badań. Chce się płakać - mówił o spadającym pogłowiu świń Michał Mikołajczak, powiatowy lekarz weterynarii w powiecie tucholskim.

1 października minie 14 lat, jak Mikołajczak został powiatowym lekarzem weterynarii. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wówczas w powiecie było 1 tys. 200 stad świńskich, a teraz jest ich ponad 500, z czego aktywnych jest od 370 do 400.

Powiat tucholski jest teraz "powiatem krówskim"

Liczby są niższe i ma to związek z afrykańskim pomorem świń. Teraz, jak stwierdził Mikołajczak, o powiecie tucholskim można powiedzieć raczej, że jest "powiatem krówskim".
Rośnie też liczba dużych gospodarstw, których właściciele niekoniecznie są mieszkańcami powiatu. - Dlatego dbajmy o to, żeby te stada zostały - apelował lekarz weterynarii. - Jeżeli macie kogoś w sąsiedztwie i wiecie, że nie ma u siebie maty ochronnej, zwróćcie mu uwagę. To przecież tak naprawdę mała rzecz, a bardzo dużo daje.

Duży odstrzał dzików w powiecie tucholskim

Choroby takie jak afrykański pomór świń czy ptasia grypa bardzo angażują służby. Gdy się zdarzają, straty ekonomiczne właścicieli bywają ogromne. Przykładem jest wystąpienie choroby w województwie kujawsko-pomorskim w stadzie indyków - hodowcy stracili 39 tys. sztuk i ...3 mln 962 tys. zł. A inspekcja weterynaryjna musi prowadzić inspekcje. Największym problemem w małych gospodarstwach jest rozdzielenie małych zwierząt od dużych. Na bieżąco jest prowadzony odstrzał sanitarny dzików. W tym roku wojewoda nakazał w powiecie tucholskim odstrzał aż 798 sztuk. - To bardzo dużo - ocenia Mikołajczak. - Ale współpraca z kołami łowieckimi układa się nam bardzo dobrze i te odstrzały są prowadzone tak jak powinny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska