Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

powiat W starostwie podzielą pieniądze na zadania z dziedziny ekologii i ochrony dziedzictwa kulturowego

Monika Smól
Sołtysi dopytują o konkursy ogłoszone przez Starostwo Powiatowe, wiele sołectw chce w nich wziąć udział
Sołtysi dopytują o konkursy ogłoszone przez Starostwo Powiatowe, wiele sołectw chce w nich wziąć udział Fot. Monika Smól
W dwóch konkursach: "Ekologiczne sołectwo" i "Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa" mogą wziąć udział sołectwa powiatu chełmińskiego.

Oba konkursy ogłosiło Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

- Po raz trzeci przygotowaliśmy dla sołectw konkursy - mówi Sławomir Kerber, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych starostwa. - W konkursie "Ekologiczne sołectwo" nastąpiły zmiany co do rozliczania nagród. W ubiegłym roku umowy podpisywaliśmy z wójtami, którzy przekazywali pieniądze sołtysom. Teraz rozliczymy się z pominięciem Urzędów Gmin. Sołectwa zrobią zakupy, do określonej kwoty, na rachunek starostwa.
Sołtysów wyraźnie to ucieszyło, gdyż - jak mówili - niektóre Urzędy Gminy zwlekały z wypłatą pieniędzy.
- Na konkurs przeznaczyliśmy 20 tysięcy złotych, o 10 tysięcy staramy się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, więc do podziału będzie 30 tysięcy złotych - dodaje Sławomir Kerber. - Tu najpierw trzeba zrealizować zadanie - do 31 sierpnia, potem do 10 września złożyć wniosek na konkurs. Kategorie przedsięwzięć to między innymi: edukacja ekologiczna, odzyskiwanie surowców wtórnych, segregacja odpadów, tworzeni terenów zielonych, konserwacja alei i pomników przyrody - wszystko co dotyczy ochrony powietrza, wód, krajobrazu, ochrony przed hałasem.

Zasady konkursu "Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa" nie zmieniły się. Do 15 marca trzeba złożyć wniosek z opisem planowanego zadania. Do podziału jest 18 tys. złotych, środki powiatu.
- W połowie kwietnia wybierzemy projekty, na które sołectwa dostaną dofinansowanie - dodaje naczelnik. - Będą je musiały zrealizować do 30 listopada. Celem jest motywowanie sołectw do podejmowania różnych działań mających na celu promocję i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego. Staramy się propagować wśród mieszkańców wsi potrzeby pochwalenia się lokalną kulturą, zadbania o zabytki, tradycje, obyczaje ludowe z myślą o przyszłych pokoleniach. Młodzi ludzie powinni znać historię swojego miejsca zamieszkania oraz osoby i wydarzenia z nim związane.
Tak więc sołectwa mogą zaproponować zadania w zakresie: porządkowania cmentarzy i miejsc pamięci, odnawiania pomników, edukacji historycznej mieszkańców poprzez wykłady historyczne i prezentacje multimedialne oraz organizowanie wystaw tematycznych np. starych fotografii, rękodzielnictwa i dawnych uprzedmiotów użytkowych. Mogą urządzić izby pamięci dotyczące osób, zdarzeń związanych z sołectwem.
Sołtys Starogrodu już wie, że wystartuje w obu konkursach.
- Myślę o budowie kapliczce świętej Barbary, bo ona wpisała się w historię Starogrodu - mówi Krystyna Iwańska. - A na konkurs ekologiczny też coś wymyślę, razem z Radą Sołectwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska