https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zagłosował

Agnieszka Weissgerber, Andrzej Bartniak
W większości obwodów frekwencja nie  przekraczała 25 procent.
W większości obwodów frekwencja nie przekraczała 25 procent. Andrzej Bartniak
Dwa gorące dni mamy już za sobą. Gorące od prażącego słońca i od emocji. Sobotnie wieczór wielu z nas zmartwiało słysząc o frekwencji. Może jej niski poziom zmobilizował wszystkich, może większość i tak dopiero w niedzielę zamierzała głosować. Tak czy inaczej weszliśmy do Unii. W naszym powiecie chcieli tego zarówno mieszkańcy gmin miejskich, jak i wiejskich, nawet tych typowo rolniczych, jak Lniano na przykład.

     A oto jak głosowali Państwo w Świeciu.
     Ogółem frekwencja w naszym mieście wyniosła 59,63 procent. Z jedenastu obwodów w mieście, najwięcej osób spełniło swój obywatelski obowiązek w następujących obwodach: nr 10 (lokal wyborczy - Przedszkole nr 7) - gdzie frekwencja wyniosła 69,01 proc., nr 1 (lokal wyborczy - Przedszkole nr 4) - f. 66,80 proc i nr 8 (lokal wyborczy świetlica TPD) - f. 65,86 proc.
     Miasto chce do Unii
     
Można powiedzieć, że mieszkańcy całej gminy Świecie chcieli bardzo przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ogółem za naszą akcesją było 79,20. Więcej jednak zwolenników miało przystąpienie do Unii w samym mieście Świeciu. Aż 88,35 procent głosujących opowiedziało się na TAK, przy urnie w obwodzie nr 9 (lokal wyborczy - przedszkole nr 6). Ponad 85 proc. głosów na TAK było także w obwodach nr 7 (lokal wyborczy - Gimnazjum nr 3) i nr 8 (lokal wyborczy - świetlica TPD). W dwóch tylko obwodach miejskich w Świeciu głosy na TAK nie przekroczyły 80 procent. A stało się tak w obwodzie nr 3 (lokal wyborczy -I LO) - gdzie za Unią opowiedziało się tylko 77,62 proc. głosujących i nr 11(lokal wyborczy SP 5) - gdzie TAK powiedziało Unii 78,64 proc. mieszkańców
     Wieś też, ale trochę mniej
     
Mniej ludzi poszło do urn na terenach wiejskich. W pięciu sołectwach należących do gminy Świecie zagłosowało tylko 53 proc. uprawnionych do wzięcia udziału w referendum. Najwięcej bo 59,80 proc wyniosła frekwencja w obwodzie nr 14, w którym głosował Polski Konopat. Najmniej osób zagłosowało w obwodzie nr 12, zbierającym Dworzysko, Głogówko Królewskie - 44,20 proc. Mniej niż w mieście, było też zwolenników Unii. Najmniej podobała się Unia mieszkańcom sołectw: Dworzysko i Głogówko Królewskie. Tu na TAK zagłosowało 57,20 proc. obywateli. Za przystąpieniem do europejskiej piętnastki opowiedzieli się natomiast w większej liczbie mieszkańcy sołectw Czaple, Sartowice, Wiąg. Tu głosujący aż w 71,37 proc. postawili krzyżyk przy TAK.
     W Nowem, na blisko 8,5 tys. uprawnionych do głosowania, lokale referendalne odwiedziło 55,47 proc. mieszkańców. Za przystąpieniem do piętnastki opowiedziało się 77,06 proc. Przeciwnego zdania było 22,19 proc. 35 głosów uznano za nieważne. Najczęstsze przyczyny to: niezakreślenie żadnej odpowiedzi lub brak znaczka "X". Niektórzy, prawdopodobnie omyłkowo wstawiali np. "V".
     Wieś też za integracją
     
Spośród gmin wiejskich powiatu świeckiego najbardziej prounijnie nastawieni są mieszkańcy Dragacza. Aż 76 proc. głosujących zakreśliło na kracie tak. Frekwencja zbliżona była do tej w całym kraju - 59, 1 proc. Niewielu mniej zwolenników integracji jest w Osiu gdzie frekwencja wyniosła 57, 4 proc. Gdy podliczono karty okazało się, że 72 proc. głosujących skreśliło tak. Podobnie jak w przypadku innych gmin w lokalach pojawili się ludzie dopiero w niedzielę. W sobotę uczestnictwo wynosiło tylko 14,9 proc.
     Próg 50 proc. zdecydowanie został przekroczony w gminie Lniano. Tam frekwencja wyniosła 62, 2 proc. Jednak Unia nie ma tam tylu sympatyków co w innych gminach. O korzyściach z członkostwa w UE przekonanych jest tylko 53 proc. To najniższy wskaźnik poparcia w powiecie świeckim.
     W Bukowcu za wejściem Polski do UE opowiedziało się 54, 1 proc. Wydano 2054 karty, co oznacza, że frekwencja wyniosła 53,8 proc. O jeden proc. lepsza była frekwencja w gminie Drzycim, gdzie na tak było 59,2 proc. biorących udział w głosowaniu.
     Referendum bardzo spokojnie przebiegało także w Jeżewie. W gminie, gdzie uprawnionych do głosowania było 5761 osób, z prawa wyborczego skorzystało 54,9 proc. Swoje tak dla wspólnej Europy powiedziało 64,7 proc. Mieczysław Pikuła, wójt Jeżewa wyniki i przebieg referendum podsumowuje w oryginalny sposób. - Czuwał nad nami Bóg, bo papież go o to poprosił.
     W Pruszczu, największej wiejskiej gminie, powiatu świeckiego frekwencja przekroczyła wymagany próg 50 proc. o 6,2 proc. Na tak było 63,5 proc. głosujących.
     Najniższą frekwencję odnotowano w Warlubiu. Tylko 48,7 proc. Z czego 57 proc. stanowili sympatycy Unii.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska