Radni spotkali się w miniony poniedziałek. Wysłuchali dyrektorów trzech placówek. Argumenty przemawiające za powstaniem od września 2012 r. nowych kierunków przytaczali Piotr Sadowski, Tomasz Ratajczak i Leszek Kowalski.
Rajcy odnieśli się też do opinii obradującej kilka dni wcześniej Powiatowej Rady Zatrudnienia. Adam Nowak - szefujący PRZ - zrelacjonował jej kilkugodzinne obrady.
Wywiązała się dyskusja, nie omijająca i analizy regulaminu PRZ. - Na jakiej podstawie, według jakiego zapisu, Powiatowa Rada Zatrudnienia wydaje opinię co do wprowadzenia konkretnego kierunku w danej szkole? Czy nie winna się koncentrować tylko na opinii o funkcjonowaniu tego kierunku na naszym rynku, bez wnikania w pracę szkół? - dociekała Edyta Szóstak-Ławińska, szefowa komisji.
Docenili zaangażowanie
Członkowie komisji oświaty otrzymali też obszerny materiał dotyczący funkcjonowania placówek, których dyrektorów zaproszono. Analizę, łącznie z zestawieniem wielu istotnych danych, przygotowali na polecenie wicestarosty Roberta Luchowskiego (i prośbę E. Szóstak) przedstawiciele wydziału oświaty w żnińskim starostwie.
W finale radni pozytywnie zaopiniowali, aby w ZSP w Żninie i Gąsawie utworzyć od września kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych.
- Trzeba dać szansę obydwu placówkom, wygra najlepsza. Doceniliśmy zaangażowanie dyrektorów, personelu - skomentowała Szóstak-Ławińska.
Ci sami rajcy popierają pomysł utworzenia w ZSE-H w Żninie kierunków technik organizacji reklamy i technik ochrony środowiska.
Komisja oświaty, oprócz szefowej, pracowała w składzie: Grażyna Janicka, Alicja Przybyłowicz, Robert Luchowski, Jan Kopterski, Beata Gaik-Mazurek.
Jest to jednak opinia, a nie decyzja wiążąca. Podobnie - jedynie opinię - wydała Powiatowa Rada Zatrudnienia.
Kiedy zatem zapadnie decyzja, na której najbardziej zależy dyrektorom szkół, a którzy już winni wyjść z ofertami do gimnazjalistów?
Jutro odbędzie się posiedzenie Zarządu Rady Powiatu. Miejmy nadzieję, że po nim poznamy wizję kształcenia.
Nie ma pewnego zdania
Tymczasem starosta Zbigniew Jaszczuk powiedział: - Jaka będzie decyzja w sprawie spornego kierunku (technik żywienia i usług gastronomicznych w tzw. mechaniku i szkole gąsawskiej) na dziś nie wiem. Nie mam wyrobionego zdania. Decyzja zapadnie niebawem.
Gdy drążyliśmy, czy po Zarządzie Rady Powiatu, nie chciał się ustosunkować.
Skomentował za to: - W temacie zaniepokoiło mnie lobbowanie - w złym tego słowa znaczeniu, bo w wielu przypadkach nieeleganckie - ze strony dyrektorów szkół w Gąsawie i Żninie oraz przez ich emisariuszy. Zostali w to zaangażowani radni. A nie chciałbym, aby w radzie był rozłam. Bo był taki spokój... Tymczasem rajcy, niezależnie od opcji politycznych, opowiadają się bądź za jedną, bądź drugą koncepcją.
Odecyzji co do zmian w ofercie kształcenia w poszczególnych szkołach Jaszczuk mówi także: - I tak ja ponoszę za to odpowiedzialność. Czy będzie źle, czy dobrze, i tak właśnie ja zbiorę za tzw. "zasługi". W tym temacie jest to dla mnie najtrudniejsza decyzja.
Czytaj e-wydanie »