Mieszkańcy Unisławia cieszą się z remontu ul. Szerokiej.
Drogi, garaż i kanalizacja
- Największa inwestycja minionego roku to nowe chodniki, oświetlenie, ścieżka rowerowa i kilometr asfaltu przy ulicy Szerokiej - mówi Roman Misiaszek. - Kosztowało nas to około 1,7 miliona złotych. Poza tym, za 250 tysięcy złotych, położony został asfalt na odcinku siedmiuset metrach w Gołotach. W ramach prac interwencyjnych zrobiony został chodnik przy ul. Spokojnej, którym można dojść do hali sportowej.
Placów zabaw doczekali się milusińscy w Raciniewie i Kokocku.
- W Grzybnie dofinansowaliśmy dobudowanie garażu na pojazdy strażackie - informuje wójt. - Ocieplone zostały remiza i dom wiejski w tej wsi oraz budynek w Kokocku, w którym mieści się filia naszej biblioteki. Ponadto, położono kawałek asfaltu na ulicy parkowej i uporządkowano wjazd przed Strażą Pożarną w Unisławiu.
Gotowy jest też projekt budowy nowego przedszkola w Unisławiu. - Ruszyliśmy z kanalizacją, pierwsze wykopy wykonano przy ulicy Toruńskiej - mówi Roman Misiaszek. - Mamy dokumentację na remont Domu Wiejskiego w Błotach. Wykonaliśmy przedłużenie drogi i dołożyliśmy lampy oświetleniowe ulicy Grudziądzkiej w Unisławiu do Stablewic.
Zorganizowano kursy dla bezrobotnych - przeciwko wykluczeniu społecznemu i komputerowy.
- Mieszkańcy chętnie w nich uczestniczą - mówi wójt. - W komputerowym uczestniczą 24 osoby, by nabyć nowe umiejętności.
W gminie Stolno rozpoczęto realizację projektu dotyczącego szkoleń pracowników urzędów o wartości około 940 tys. złotych.
Kształcenie i asfalt
- Jego celem jest poprawa jakości usług świadczonych przez urzędy, ulepszenie BIP-u, elektroniczny obieg dokumentów - wymienia Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy w Stolnie. - Sukcesem jest pozyskanie dofinansowania na pierwszy projekt pokalowski, który realizowaliśmy jako gmina a dotyczący tradycji kulinarnych. Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie projektu mającego na celu integrację mieszkańców. Zaplanowaliśmy dwie duże imprezy związane z ekonomią społeczną i aktywizacją mieszkańców wsi.
W 2009 roku zajęto się drogami.
- Na 2,7 km zrobiliśmy powierzchniowy sprysk i przygotowaliśmy je pod asfalt - mówi Jerzy Rabeszko, wójt gminy Stolno. - Ponad dwa kilometry asfaltu położyliśmy na odcinkach: Stolno - Małe Czyste i w Stolnie. Koszt to około milion złotych. Na inwestycje wydaliśmy dwa miliony złotych.
Kupiono nowoczesny fotel stomatologiczny - za 65 tys. złotych. Zrobiono place zabaw w Rybieńcu i Stolnie, za 100 tys. złotych wykonano sieć wodociągową z przyłączami w Grubnie. W ramach "Odnowy Wsi" rozpoczęto remonty świetlic w Rybieńcu i Robakowie. - Nastawiliśmy się na przygotowanie dokumentacji pod inwestycje, które będziemy realizować w tym roku: drogi, boiska, świetlice, ścieżka rowerowa Stolno - Cepno - informuje wójt. - Jesteśmy w trakcie przetargu na sto przydomowych oczyszczalni.
Zdrowa woda, ładna świetlica i "Orlik"
Wójt Kijewa Królewskiego twierdzi, że inwestycyjnie ma za sobą dobry rok. I pracowity, bo nawet nie zdążył wybrać urlopu.
- Zdrowie ludzkie jest najważniejsze, dlatego 1,3 miliona złotych zainwestowaliśmy w remont hydroforni w Zegartowicach - mówi Mieczysław Misiaszek. - Odzyskamy 200 tysięcy złotych z podatku VAT. Naszą wodę piją też w Kałdusie, Chełmnie, Osnowie.
Wójt dużo obiecuje sobie po pierwszym w powiecie "Orliku", który zbudowano w Kijewie.
- Nie chcę, by to było muzeum za milion złotych, ale by boiska tętniły życiem - mówi. - Cieszy mnie, że przychodzą ludzie z pomysłami zajęć. Liczę, że "Orlik" będzie dobrze wykorzystywany.
Odnowiono zaniedbaną świetlicę w Bągarcie, wyasfaltowano drogę Kijewo - Czyste, pozyskano środki na remont kompleksu sportowego, remizy i świetlicy wiejskiej w Kijewie. Postawiono wiaty, zrobiono zatoczki w Trzebczu i Bągarcie.
- Cieszy odnowiona droga powiatowa Brzozowo - Unisław, ale w projekcie były braki: nie było chodnika w Dorposzu przy sklepie, w Brzozowie przy szkole i mieszalni, w Szymbornie - przy głównym skrzyżowaniu - wymienia. -Sięgnęliśmy do kasy i zrobiliśmy to wspólnie z powiatem, bo ludzie byliby niezadowoleni. Jestem zadowolony, że mimo ogłoszonej upadłości "Adriana" podnosi się, zatrudnia ludzi.