Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Zrobili dużo, chcą... dużo więcej

Monika Smól
Wójt Jerzy Rabeszko stawia na dokształcania pracowników
Wójt Jerzy Rabeszko stawia na dokształcania pracowników Fot. Monika Smól
Wójtowie gmin: Unisław, Kijewo Królewskie i Stolno mówią, że w 2009 roku wydawali niemało na różne zadania. W bieżącym -przeznaczą na inwestycje znaczną część gminnych pieniędzy.

Mieszkańcy Unisławia cieszą się z remontu ul. Szerokiej.

Drogi, garaż i kanalizacja

- Największa inwestycja minionego roku to nowe chodniki, oświetlenie, ścieżka rowerowa i kilometr asfaltu przy ulicy Szerokiej - mówi Roman Misiaszek. - Kosztowało nas to około 1,7 miliona złotych. Poza tym, za 250 tysięcy złotych, położony został asfalt na odcinku siedmiuset metrach w Gołotach. W ramach prac interwencyjnych zrobiony został chodnik przy ul. Spokojnej, którym można dojść do hali sportowej.
Placów zabaw doczekali się milusińscy w Raciniewie i Kokocku.
- W Grzybnie dofinansowaliśmy dobudowanie garażu na pojazdy strażackie - informuje wójt. - Ocieplone zostały remiza i dom wiejski w tej wsi oraz budynek w Kokocku, w którym mieści się filia naszej biblioteki. Ponadto, położono kawałek asfaltu na ulicy parkowej i uporządkowano wjazd przed Strażą Pożarną w Unisławiu.
Gotowy jest też projekt budowy nowego przedszkola w Unisławiu. - Ruszyliśmy z kanalizacją, pierwsze wykopy wykonano przy ulicy Toruńskiej - mówi Roman Misiaszek. - Mamy dokumentację na remont Domu Wiejskiego w Błotach. Wykonaliśmy przedłużenie drogi i dołożyliśmy lampy oświetleniowe ulicy Grudziądzkiej w Unisławiu do Stablewic.
Zorganizowano kursy dla bezrobotnych - przeciwko wykluczeniu społecznemu i komputerowy.
- Mieszkańcy chętnie w nich uczestniczą - mówi wójt. - W komputerowym uczestniczą 24 osoby, by nabyć nowe umiejętności.
W gminie Stolno rozpoczęto realizację projektu dotyczącego szkoleń pracowników urzędów o wartości około 940 tys. złotych.

Kształcenie i asfalt

- Jego celem jest poprawa jakości usług świadczonych przez urzędy, ulepszenie BIP-u, elektroniczny obieg dokumentów - wymienia Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy w Stolnie. - Sukcesem jest pozyskanie dofinansowania na pierwszy projekt pokalowski, który realizowaliśmy jako gmina a dotyczący tradycji kulinarnych. Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie projektu mającego na celu integrację mieszkańców. Zaplanowaliśmy dwie duże imprezy związane z ekonomią społeczną i aktywizacją mieszkańców wsi.
W 2009 roku zajęto się drogami.
- Na 2,7 km zrobiliśmy powierzchniowy sprysk i przygotowaliśmy je pod asfalt - mówi Jerzy Rabeszko, wójt gminy Stolno. - Ponad dwa kilometry asfaltu położyliśmy na odcinkach: Stolno - Małe Czyste i w Stolnie. Koszt to około milion złotych. Na inwestycje wydaliśmy dwa miliony złotych.
Kupiono nowoczesny fotel stomatologiczny - za 65 tys. złotych. Zrobiono place zabaw w Rybieńcu i Stolnie, za 100 tys. złotych wykonano sieć wodociągową z przyłączami w Grubnie. W ramach "Odnowy Wsi" rozpoczęto remonty świetlic w Rybieńcu i Robakowie. - Nastawiliśmy się na przygotowanie dokumentacji pod inwestycje, które będziemy realizować w tym roku: drogi, boiska, świetlice, ścieżka rowerowa Stolno - Cepno - informuje wójt. - Jesteśmy w trakcie przetargu na sto przydomowych oczyszczalni.

Zdrowa woda, ładna świetlica i "Orlik"

Wójt Kijewa Królewskiego twierdzi, że inwestycyjnie ma za sobą dobry rok. I pracowity, bo nawet nie zdążył wybrać urlopu.
- Zdrowie ludzkie jest najważniejsze, dlatego 1,3 miliona złotych zainwestowaliśmy w remont hydroforni w Zegartowicach - mówi Mieczysław Misiaszek. - Odzyskamy 200 tysięcy złotych z podatku VAT. Naszą wodę piją też w Kałdusie, Chełmnie, Osnowie.
Wójt dużo obiecuje sobie po pierwszym w powiecie "Orliku", który zbudowano w Kijewie.
- Nie chcę, by to było muzeum za milion złotych, ale by boiska tętniły życiem - mówi. - Cieszy mnie, że przychodzą ludzie z pomysłami zajęć. Liczę, że "Orlik" będzie dobrze wykorzystywany.
Odnowiono zaniedbaną świetlicę w Bągarcie, wyasfaltowano drogę Kijewo - Czyste, pozyskano środki na remont kompleksu sportowego, remizy i świetlicy wiejskiej w Kijewie. Postawiono wiaty, zrobiono zatoczki w Trzebczu i Bągarcie.
- Cieszy odnowiona droga powiatowa Brzozowo - Unisław, ale w projekcie były braki: nie było chodnika w Dorposzu przy sklepie, w Brzozowie przy szkole i mieszalni, w Szymbornie - przy głównym skrzyżowaniu - wymienia. -Sięgnęliśmy do kasy i zrobiliśmy to wspólnie z powiatem, bo ludzie byliby niezadowoleni. Jestem zadowolony, że mimo ogłoszonej upadłości "Adriana" podnosi się, zatrudnia ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska