Posłanka Katarzyna Lubnauer wyjaśniła, że Koalicja Obywatelska w piśmie przekazanym resortowi edukacji wskazała, że proponuje promocję szczepień wśród niezaszczepionych nauczycieli, a także możliwość zaszczenia inną szczepionką tych, którzy zaszczepili się np. tylko pierwszą dawką firmy Astra Zeneca.
Wskazała, że dzieci i młodzież mogą być najbardziej narażone na czwartą falę pandemii i należy podjąć działania w celu zwiększenia liczby szczepień u dzieci i młodzieży. - Powinien powstać centralnie stworzony informator, by wszystkie szkoły miały dla wszystkich rodziców informacje, dlaczego warto szczepić dzieci - podkreślała Lubnauer.
Parlamentarzystka zwróciła także uwagę, że brakuje jasnych wytycznych w sprawie zgód rodziców na szczepienia uczniów, np. w przypadku, gdy jeden z rodziców chce takiego szczepienia, a drugi nie.
Obowiązkowe testy i kampania promocyjna
Zdaniem polityków KO, pedagodzy, którzy się nie zaszczepili powinni obowiązkowo co tydzień przechodzić testy na obecność koronawirusa.
Lubnauer mówiła również o prowadzeniu stałej kampanii promocyjnej szczepień - zwłaszcza w regionach o niskiej wyszczepialności.
Posłana Kinga Gajewska mówiła natomiast, że potrzebna jest skuteczna kampania informacyjna temat Covid-19.
Podstawa programowa i psycholog szkolny
Przedstawiciele Koalicji chcą także zmian w podstawie programowej w szkołach i przedszkolach. Gajewska podkreśliła, że obecna podstawa programowa jest nieadekwatna do normalnych warunków i zbyt obszerna, a tym bardziej do edukacji zdalnej.
KO postuluje również wprowadzenie obowiązku zatrudnienia psychologa w każdej szkole.
Szybki internet i zdalna nauka
W rekomendacja KO znalazł się punkt dotyczący przyjęcia rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie nauki zdalnej lub hybrydowej przez dyrektora szkoły po konsultacji z samorządami.
Parlamentarzyści apelują również o wyposażenie wszystkich placówek w szybki internet.
Współpraca z samorządami
- Samorządy są organami prowadzącymi szkoły i to właśnie przedstawiciele samorządów najlepiej rozpoznają potrzeby konkretnych szkół i przedszkoli. Dlatego domagamy się tego, aby wszelkie decyzje dotyczące przechodzenia na nauczanie zdalne były konsultowane z samorządami - apelowała radna KO Dorota Łoboda.
Współpraca z samorządowymi miałaby polegać na konsultowaniu z nimi decyzji wprowadzanych przez MEIN dot. m.in. wszczepienia poszczególnych grup zawodowych, czy przygotowania precyzyjnych scenariuszy funkcjonowania szkół w trybie stacjonarnym, hybrydowym i zdalnym.
