Od wczoraj Józef Filiński nie jest już przewodniczącym Rady Nadzorczej w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym we Włocławku. Taką decyzję podjęło Zgromadzenie Wspólników, do którego wcześniej wpłynął wniosek Małgorzaty Kowalczyk-Przybytek o odwołanie jej ze składu rady. - _Pani Kowalczyk-Przybytek jest obecnie członkiem Rady Miasta, zgodnie z ustawą _nie może być równocześnie w radzie nadzorczej - wyjaśnia Józef Waleczko, szef Biura Nadzoru Właścicielskiego i Przekształceń we włocławskim Urzędzie Miasta. Niejako przy okazji odwołany został również przewodniczący Rady Nadzorczej w MPK Józef Filiński.
- Zdaniem prezydenta Rada Nadzorcza w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym nie wypełniała dostatecznie swej roli - tłumaczy Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta Włocławka. Również od wczoraj nowym przewodniczącym rady w MPK jest Henryk Kaczmarek, członkiem - Mieczysław Warak-sa. Ze starego składu pozostał jedynie Waldemar Zacharek, przedstawiciel załogi.
Podobnie było niedawno w "Wodociągach", gdzie w Radzie Nadzorczej wymieniono przewodniczącego i jednego z członków, pozostawiając jedynie osobę wybraną przez pracowników. W obu radach "nowi" to ludzie związani z SLD. - Przynależność partyjna nie ma tu nic do rzeczy, choć, oczywiście, prezydent chce mieć w nowych radach ludzi, którym ufa - _mówi Monika Budzeniusz. - Ważniejszy jest jednak fakt, iż powołane osoby mają odpowiednie uprawnienia, zdały bowiem państwowe egzaminy dla członków spółek skarbu państwa, przeprowadzane przez Ministerstwo Skarbu. Osób z podobnymi uprawnieniami nie ma we Włocławku wielu. _
Czy zmiany czekają rady nadzorcze w innych spółkach miejskich? W MPWiK oraz w MPK prezydent nie czekał na koniec kadencji. W tym roku kończy się kadencja rady w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej, w pozostałych spółkach - w przyszłym.
O niemal etatowych członkach rad nadzorczych, o nowych osobach noszących znane nazwiska oraz o dietach, wyższych niż pensje, napiszemy jutro.