Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje album o historii Przechowa

Maciej Ciemny
Prace w przechowskiej kuźni w latach 60-tych XX wieku.
Prace w przechowskiej kuźni w latach 60-tych XX wieku.
Dwóch mieszkańców Świecia pracuje nad monografią pięćsetletniej wsi, która dopiero od kilkudziesięciu lat jest dzielnicą miasta. Zapraszają do dzielenia się wspomnieniami i fotografiami.

Piotr Skuczyński jest miłośnikiem lokalnej historii. Pierwsze dwadzieścia lat życia spędził w Przechowie. - I to były to moje najlepsze lata - dodaje. Przy okazji jubileuszu 105-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechowie pomyślał o przygotowaniu broszury, która dotyczyłaby tylko tego miejsca. -Nie ma takiego opracowania - mówi Skuczyński. - Jednak szybko okazało się, że zebranego naprędce materiału jest tak wiele, że szkoda byłoby przeznaczać go tylko na okolicznościowe wydawnictwo. Pomyślałem o większej publikacji.

Wsparcie w poszukiwaniach materiału i pomoc przy wydaniu publikacji Skuczyński otrzymał od Romualda Dworakowskiego, kierownika Ośrodka Kultury w Świeciu. - W Przechowie zamieszkałem, jak miałem 8 lat. To było moje miejsce w zasadzie aż do ślubu. Też mam spory sentyment do tej ówczesnej wsi na przedmieściach Świecia. Jestem przekonany, że warto aby taka publikacja ujrzała światło dzienne - uważa Dworakowski.
Zwłaszcza, że historia Przechowa liczy sobie już ponad pięćset lat. Rozkwit tej miejscowości nastąpił jednak dopiero pod koniec XIXwieku wraz z budową linii kolejowej. - Wtedy zyskała ona ściśle przemysłowy charakter, który opierał się na działalności młynów. Tak zostało w sumie do dziś, czego przypieczętowaniem była budowa zakładów celulozy w latach sześćdziesiątych. Mimo tego, mieszka tu sporo ludzi, którzy darzą sentymentem swe ulice - dodaje Skuczyński.

Właśnie do nich oraz do wszystkich, którzy z Przechowem byli związani, Skuczyński i Dworakowski kierują swą prośbę: - Każdy, kto ma stare fotografie Przechowa, niech je do nas dostarczy.Zeskanujemy i oddamy.

Dotychczas udało się im zgromadzić 50 fotografii. - Jest to tak zwany twardy materiał. Wiadomo, kiedy i gdzie powstał, kto ma prawa autorskie. Z pomocą mieszkańców liczymy na więcej - dodaje Skuczyński.
Najprawdopodobniej publikacja ukaże się w połowie przyszłego roku. Fotografie przechowywane w rodzinnych archiwach można dostarczać do sekretariatu kierownika OKSiR.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska