MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości we Włocławku. Wkrótce koniec prac

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Trwa rewitalizacja kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku
Trwa rewitalizacja kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku rewitalizacja.wloclawek.eu
Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości będzie działać przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku. Nowa instytucja powstanie w odbudowanej kamienicy w centrum włocławskiego Śródmieścia. Roboty budowlane zbliżają się już ku końcowi. Nowe miejsce ma zostać przekazane do użytku jeszcze jesienią 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy z sierpnia i września 2023.

Spis treści

Tyle kosztuje budowa Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości we Włocławku

Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości powstaje w budynku przy ul. 3 Maja 18, w samym sercu włocławskiego Śródmieścia. Prace trwają od wiosny 2022 roku. Początkowo w przebudowywanej kamienicy planowano pozostawić fasadę, jednak – ze względów bezpieczeństwa - została ona rozebrana w lutym 2023 roku i odbudowana na nowo. Ze starej fasady zostały tylko fundamenty. Na takie działanie konieczna była zgoda konserwatora zabytków, którą uzyskano.

Przypomnijmy, że przebudową kamienicy przy ul. 3 Maja we Włocławku zajmuje się spółka Kamaro z Gdańska. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wysokość dofinansowania wyniosła 7 983 429,83 zł. Spółka Kamaro z Gdańska koszt prac wyceniła na niespełna 9 milionów złotych brutto (8 900 000 zł), jednak konieczność rozbiórki fasady i wzniesienia nowej, pociągnęła za sobą większe koszty – w wysokości 1 miliona zł.

Takie prace wykonano już w kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku w rewitalizowanym budynku wykonane były już wszystkie instalacje wewnętrzne, a na ścianach kładziony był tynk. Wykonawca montował też stolarkę okienną i szklane witryny i rozpoczął murowanie ceglanego wnętrza dziedzińca. W sierpniu montowane były szklane elewacje. Te prace ruszyły 1 sierpnia.

„Ponieważ jedna taka tafla szkła (zespolone szyby 3 warstwowe) waży nawet 500 kg, umieszczane są na swoich miejscach przy wykorzystaniu ładowarki teleskopowej. Na pozostałych elewacjach wykonane są już tynki. Te również położone zostały wewnątrz budynku” – informował Krzysztof Kukucki 2 sierpnia 2023.

Taki jest termin zakończenia prac w kamienicy przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku

Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości przy ul. 3 Maja 18 powstaje w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (GPR). We wrześniu 2023 roku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka, przekazał że kamienica – wraz z wyposażeniem – zostanie przekazana do użytku jeszcze jesienią 2023 roku.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

„Kamienica przy ul. 3go Maja 18 zmienia swoje oblicze i funkcje. Przeniesiona zostanie w to miejsce Kawiarenka Obywatelska, która zyska również salkę konferencyjną. Mieścić się ona będzie na pierwszym piętrze. Na drugim i trzecim piętrze znajdować się będą mieszkania dla uzdolnionych absolwentów, a w podwórzu mieszkanie z pracownią, które rotacyjnie udostępniane będzie dla twórcy. Prowadzić oni będą zajęcia na dziedzińcu, który stanie się podwórkiem partycypacyjnym. W nowych obiektach nie zabraknie również miejsca dla Wydziału Rewitalizacji. Całość wraz z wyposażeniem przekazane zostanie do użytku jeszcze tej jesieni” – poinformował Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka na Facebooku (12 września 2023).

Remonty kamienic w zabytkowej zabudowie są wyzwaniem

Przypomnijmy, że przebudowy budynków znajdujących się w ścisłej, zabytkowej zabudowie, jak kamienica przy ul. 3 Maja 18 we Włocławku, stanowią wyzwanie. Często wymuszają bowiem na inwestorze stosowanie innych metod, niż klasyczne. Tak było również w przypadku tej inwestycji.

- Przy kamienicy znajdującej się na ul. 3 Maja 18, do podbicia fundamentów, wykonawca musi korzystać z metody JET-grauting, która polega na wierceniu żerdzi stalowych i wypełnieniu przestrzeni oraz kawern pod istniejącymi ścianami, zaczynem cementowym, wtłaczanym pod wysokim ciśnieniem. Z uwagi na niebezpieczeństwo sąsiednich budynków nie możliwe jest zastosowanie klasycznej metody podbijania fundamentów, gdyż mogłoby to doprowadzić do obsunięcia się ścian sąsiednich budynków” – informował Krzysztof Kukucki na Facebooku pod koniec października 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska