Prezes Głównego Urzędu Statystycznego skierował list do rolników, który zawiera ogólne instrukcje związane z organizacją spisu. Jest w nim numer gospodarstwa rolnego (w lewym górnym rogu listu). Będzie przydatny podczas logowania do aplikacji spisowej.
Spis Rolny potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. i obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj.
Jak wypełnić ankietę Powszechnego Spisu Rolnego 2020 przez internet?
Formularz internetowy spisu rolnego będzie dostępny od 1 września wraz z instrukcją do logowania w aplikacji na stronie internetowej GUS spisrolny.gov.pl. Inna możliwość samodzielnego spisania się to opcja telefoniczna. W przypadku braku dostępu do Internetu– kontaktując się z infolinią spisową - numer 22 279 99 99, należy wybrać wew. 1 i opcję „Spisz się przez telefon” (opcja dostępna od 1 września).
Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się rachmistrzowie spisowi:
telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym,
bezpośrednio – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim
Spis rolny jest przeprowadzany w gospodarstwach indywidualnych i gospodarstwach rolnych osób prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawne.
– Powszechny Spis Rolny to przedsięwzięcie niezwykle ważne, organizowane raz na 10 lat - tłumaczy Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Spis jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa i porównania go z innymi krajami Unii Europejskiej. Formularz spisowy ma formę elektroniczną, dlatego zachęcam do wykonania samospisu przez Internet, bez udziału rachmistrza. Wątpliwości można wyjaśnić telefonicznie, z wykorzystaniem infolinii - dodaje marszałek. Numer infolinii: 22 279 99 99.
Gmina udostępnia komputer do spisu rolnego
"Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego, w którym będzie można się spisać samodzielnie", podaje gmina Raszyn.
Urząd Gminy Ciechocin informuje mieszkańców, że w budynku "będzie zapewniony bezpłatny dostęp do stanowiska komputerowego z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzenie samospisu internetowego wraz z wprowadzeniem środków ochronnych adekwatnych do bieżącego zagrożenia epidemicznego". Stanowisko komputerowe w urzędzie w Ciechocinie znajduje się w sali posiedzeń Nr 11 Urzędu Gminy (I piętro).
Gmina Rząśnia wyjaśnia: "Jeżeli nie spiszą Państwo gospodarstwa rolnego samodzielnie, po 1 października 2020 r. skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy".
Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć? W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.:
- osoby kierującej gospodarstwem rolnym;
- położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych;
- osobowości prawnej;
- typu własności użytków rolnych;
- produkcji ekologicznej;
- rodzaju użytkowanych gruntów;
- powierzchni zasiewów według upraw;
- powierzchni nawadnianej;
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych;
- pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych;
- rodzaju budynków gospodarskich;
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym;
- wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.
