Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar sadzy w kominie w Obrowie, w pow. toruńskim. Strażacy apelują, by robić przeglądy przewodów kominowych

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Fot. OSP KSRG Kawęczyn
Paliła się sadza w kominie w budynku mieszkalnym przy ul. Żwirowej w Obrowie. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Strażacy apelują, by regularnie robić przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Usługi te należy zlecać wyłącznie wykwalifikowanemu kominiarzowi.

Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali o godz. 15.41. Paliła się sadza w budynku mieszkalnym. Na miejscu działały dwa zastępy OSP: OSP KSRG Kawęczyn oraz OSP KSRG Dobrzejewice.

- W zdarzeniu nie ma osób poszkodowanych - mówi dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.

Jak zapobiec pożarom przewodów kominowych?

Temperatura palącej się sadzy wynosi ponad 1000 stopni Celsjusza. Taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Dlatego też strażacy apelują, by przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne poddawać okresowej kontroli i czyszczeniu przez wykwalifikowanego kominiarza.

Polecamy

- Profesjonalne wykonanie powyższych usług to nie tylko obowiązek prawny, ale główna zasada bezpieczeństwa zapobiegająca zaczadzeniom, pożarom i będąca realizacją warunków ubezpieczeniowych domu - przekonują strażacy.

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną "Zaproś kominiarza!".

Jak często pali się sadza w kominie?

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje w skali kraju kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla zwany czadem.

Co, jeśli już dojdzie do pożaru?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną, dzwoniąc po numer 998 lub 112 oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu, jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.

Ważne, żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje aż 1700 litrów pary, co może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie, przed ponownym rozpaleniem koniecznie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla, czyli czad.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pożar sadzy w kominie w Obrowie, w pow. toruńskim. Strażacy apelują, by robić przeglądy przewodów kominowych - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska