Łukasz Wojtecki, kustosz wystawy, widokówki zbiera od dziecka. Ma ich tysiące. Gromadzi je też Muzeum, które w Willi Anna działa od marca 2009 roku. Widokówki to dary mieszkańców, kupuje je też placówka od koneserów, na aukcjach itp. Widokówek wydanych od końca XIX wieku do II wojny światowej z Solca i okolic muzeum ma już 150.
- Dzięki tym pocztówkom i widokówkom możemy śledzić, jak zmieniało i zmienia się nasze miasto - mówi Łukasz Wojtecki. - Dzięki pocztówce wydanej w Solcu przez Gertrudę Kuchnau, wysłanej 24 lutego 1909 roku wiemy, jak wyglądał drewniany kościół wybudowany w 1736 roku i rozebrany w 1909.
Gdzie stanął „biały”...
W tym miejscu stanął kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, zwany przez solecczan „białym”...
- Pod koniec XIX wieku w samych tylko Niemczach wydawano rocznie około 88 mln pocztówek - opowiadają w muzeum - Wśród nich nie mogło zabraknąć pocztówek z Solca... Najczęściej z napisem „Gruss aus”... czyli „Pozdrowienia z...” Dlatego kolekcjonerzy nazywają je „grussami”.
Ale nie tylko z Solca można było wysłać w świat widokówkę. Mogą się nimi pochwalić też podsoleckie wsie, m.in. Przyłubie, Otorowo, Chrośna. Najczęściej prezentują miejscowe gospody.
- Co ciekawe - mówi Łukasz Wojtecki - naliczyliśmy co najmniej kilkunastu wydawców soleckich pocztówek, także z Bydgoszczy. To był przemysł specjalizujący się w tego typu wydawnictwach. Z tamtych czasów mamy tylko jedną pocztówkę przedstawiającą Willę Anna, najładniejszą przecież w Solcu, zbudowaną w 1911 roku.
Widokówki z dodrukiem
„Złote” czasy pocztówek minęły wraz z końcem I wojny światowej. Powstały nowe państwa - w tym Polska. W jej granicach Solec znalazł się 19 stycznia 1920 roku. Niemiecką nazwę Schulitz zastąpiono polską Solec, którą cztery lata później zmieniono na Solec Kujawski.
- Początkowo wydawano niemieckie pocztówki z polskim dodrukiem „Pozdrowienia z...” - opowiada kustosz wystawy. - Potem na soleckim rynku pozostał już tylko jeden wydawca: Stanisław Masłowski - miejscowy drukarz i księgarz.
Po roku 1945 - w latach 60. i 70. - wydawano sporo pocztówek. Ale moda na nie niestety mija. Ratusz 5 lat temu wydał reprinty starych pocztówek. A niedawno w Soleckim Centrum Kultury odbyła się promocja wydanego staraniem ratusza albumu pn. „Pozdrowienia z Solca...” Jego autorami są: Rafał Kubiak i Łukasz Wojtecki.
