Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj słone piękno pod ziemią... Kopalnia soli w Kłodawie

Zbigniew Politowski
Jeden z korytarzy kopalni - fragment podziemnej trasy turystycznej
Jeden z korytarzy kopalni - fragment podziemnej trasy turystycznej Kopalnia "Kłodawa” SA
Chcesz zobaczyć jak wydobywa się sól? Pojedź do Kłodawy.

Prowadzone w latach 30. ubiegłego wieku badania wykazały, że w okolicach Kłodawy (woj. wielkopolskie) znajduje się ogromny wysad solny. W 1949 r. utworzono przedsiębiorstwo Kopalnia Soli "Kłodawa". Pierwszą sól górnicy wydobyli w 1956 roku., by w latach 70. ubiegłego wieku - w okresie największego rozkwitu firmy - dostarczać ponad milion ton rocznie, głównie na potrzeby przemysłu. Dziś kopalnia "Kłodawa" to największy krajowy producent soli kamiennej i... atrakcja turystyczna.

Górniczy sprzęt i kaplica św. Kingi

W 2004 r. wydzielono część wyeksploatowanych chodników solnych tworząc podziemną trasę turystyczną. Jej atrakcyjność wzmacnia fakt, że w sąsiednich chodnikach na poziomie 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi wydobywa się słone kryształki. Szlak wiedzie pokładami rzadkiej soli różowej, w Europie wydobywanej tylko w Kłodawie.

Podczas zwiedzania poznajemy historię powstania słonych złóż, sposób wydobywania i przetwarzania soli, możemy też obejrzeć wyeksploatowane komory. Osobną ekspozycję stanowią maszyny i urządzenia stosowane w górnictwie dawniej i dziś. Na turystach wielkie wrażenie robi podziemna kaplica św. Kingi, od wieków patronki górników solnych. Jest też potężna grota służąca za salę koncertową, w której często odbywają się imprezy muzyczne. Emocji z dreszczykiem dostarcza zwiedzanie Groty Draculi.

Ostatnio coraz głośniej mówi się o planach utworzenia w kompleksie wyeksploatowanych wyrobisk podziemnego sanatorium, a na powierzchni - uzdrowiska. To pomysł kierownictwa firmy, promowany przez samorząd Kłodawy. Inicjatorzy liczą, że na ten projekt uda sie pozyskać pieniądze unijne.

Coraz więcej turystów

Popularność trasy rośnie błyskawicznie, a kopalniom soli w Wieliczce i Bochni przybył groźny turystyczny konkurent. Podziemną "słoną" trasę w Kłodawie pokonuje coraz więcej gości. W 2005 r. słone korytarze w Kłodawie zwiedziło ponad cztery tysiące osób, w 2007 r. ponad 15 tysięcy, a w 2010 r. już blisko 30 tysięcy, w tym wiele z zagranicy.

Dwie godziny pod ziemią

Kopalnię można zwiedzać w grupach zorganizowanych (turyści indywidualni mogą się do nich dołączyć). Zjazdy odbywają się tylko w dni robocze, w godz. 8-10.30 oraz o godz. 14.30. Na pokonanie trasy trzeba zarezerwować ok. dwóch godzin. Uwaga - dzieci muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy zalecają wygodne obuwie i odzież. Przeciwskazania zdrowotne to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca (przebyty zawał i choroba niedokrwienna) oraz klaustrofobia.

Organizacją zwiedzania zajmuje się Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Kopalni Soli "Kłodawa" SA , tel. 63 27-33-304 lub 63 27-33-554, e-mail: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska