We wtorek, 13 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano wniosek w sprawie wpisania ciechocińskiego zespołu solankowo-uzdrowiskowego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Podczas podpisania wnioski uczestniczyli: Jarosław Jucewicz – burmistrz Ciechocinka, Domicela Kopaczewska – wiceprezes zarządu spółki Uzdrowisko Ciechocinek SA, senatorowie RP Ryszard Bober i Stanisław Pawlak, Sławomir Kopyść - radny województwa, Piotr Całbecki - marszałek województwa oraz Aldona Nocna - radna Rady Miejskiej w Ciechocinku.
W Polsce jest tylko 17 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- To szansa dla miasta, ale także całego regionu. Z pewnością to ogromna promocja naszego województwa - mówi Domicela Kopaczewska, wiceprezes zarządu spółki Uzdrowisko Ciechocinek SA. - To na razie pierwszy etap starań.
Na liście UNESCO mogą znaleźć się nie tylko ciechocińskie tężnie - wyjątkowa w skali świata budowla, ale także warzelnia soli, teren wokół oraz słynna fontanna Grzybek. Zabytkami, a także kilkoma szpitalami uzdrowiskowymi zarządza spółka Uzdrowisko Ciechocinek, przejęta przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w 2012 roku.
- To rozpoczęcie całej procedury. Podpisany wniosek trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tam będzie przechodził weryfikację. Następnie trafi do weryfikacji na etapie międzynarodowym - tłumaczy wiceprezes Domicela Kopaczewska. - Wpisane obiekty muszą spełnić szereg warunków i muszą potwierdzać swój wyjątkowy charakter.
Pokryte tarniną konstrukcje, z których paruje aromatyczna solanka, a także cały proces produkcji ciechocińskiej soli jest niespotykany w świecie.
- Gdyby ciechociński zespół solankowo-uzdrowiskowy nie miał szans z pewnością nie podjęlibyśmy kroków - dodaje wiceprezes Uzdrowiska Ciechocinek SA.
W Ciechocinku rok 2024 to Rok Jubieluszowy. Obchodzone jest 200-lecie rozpoczęcia budowy tężni i warzelni solni.
- Wspólnie z samorządem województwa zabiegamy o ten wpis, bo mamy świadomość tego, że ulokowanie Tężni Solankowych na Liście UNESCO, tak rozpoznawalnej na całym świecie, zdecydowanie zwiększy liczbę odwiedzających nasze uzdrowisko tym samym podniesie turystyczną rangę miasta, ale i regionu. Tężnie są w dobrej kondycji, w minionym roku rewitalizacja objęła dwie z nich oraz przepompownię solanki i zagospodarowanie terenu wokół tężni. Cała inwestycja pochłonęła 22 mln zł, większość kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 czyli z unijnego wsparcia. W ogóle, do tej pory współpraca z samorządem województwa, ale i z rządem układała się bardzo dobrze więc liczę na to, że Ciechocinek jako „Perła uzdrowisk” znowu zacznie mocniej błyszczeć nie tylko na mapie Kujawsko-Pomorskiego, dlatego jest tak nam potrzebny ten wpis na Listę UNESCO. Aby Ciechocinek jeszcze bardziej rozsławić... - mówił we wcześniejszym wywiadzie Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka.
Zobacz galerię25978553Jak działają tężnie solankowe w Ciechocinku?
Tężnie solankowe na początku były urządzeniami do eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione je w miejsca służące naturalnym inhalacjom. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859.
Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11, czyli słynnej fontanny “Grzybek" i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka, w silnym stężeniu, przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Dzięki temu mamy bogaty w jod mikroklimat.
Tężnie w Ciechocinku w liczbach:
15 metrów – wysokość tężni
10 metrów – szerokość tężni
7000 dębowych pali, na których umieszczono tarninę
363 metry – długość tężni nr 3
655 metrów – długość tężni nr 1
5,8 proc. - stężenie solankowe
2017 r. zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym został wpisany na listę Pomników Historii
1824-1828 – w tych latach powstała najstarsza tężnia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dominika Kulczyk zszokowała gapiów! Milionerka rzuciła się do dzikiego tańca ZDJĘCIA
- Syn Steczkowskiej poszedł na szkolenie wojskowe. Ciągnął walizkę po piachu
- 78. rocznica urodzin Krawczyka. Przyjaciel zdradza, czego ŻAŁOWAŁ najbardziej
- Co się dzieje z Kayah?! Artystka bardzo podupadła na zdrowiu. Porusza się o kulach