Dla Grudziądza biskup Chrystian to postać wyjątkowa. Był misjonarzem, cystersem, biskupem Prus.
5 sierpnia 2022 r. minęła 800. rocznica przekazania przez księcia Konrada mazowieckiego ziemi chełmińskiej wraz z Grudziądzem biskupowi Chrystianowi, który na tych terenach „na polecenie papieża w pocie czoła głosił słowo Ewangelii wśród dzikich ludów”.
W 1233 roku Grudziądz stał się centralnym ośrodkiem misyjnym biskupa. Z tego też powodu to właśnie jego postać jest symbolicznie ukazana w herbie Grudziądza.
W kalendarzach liturgicznych zakonu cystersów pod datą 4 grudnia wyznaczono wspomnienie bpa Chrystiana. I z okazji okrągłej, 800. rocznicy w Grudziądzu Chrystiana wspominać będziemy wyjątkowo. Będzie to okazja, aby lepiej poznać tę historyczną postać, ściśle związaną z dziejami naszego miasta. Przygotowano m.in. wykłady w grudziądzkim muzeum oraz wystawę przy bazylice.
Konferencja popularno-naukowa poświęcona biskupowi Chrystianowi trwać będzie w sobotę i niedzielę (3,4 grudnia) w muzeum. Warto się wybrać, tym bardziej, że na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Program 800-lecia nadania Grudziądza Biskupowi Chrystianowi
3 grudnia 2022 r.
- g. 11 - Gmach Główny Muzeum - „Biskup Chrystian - życie, działalność misyjna, znaczenie dla Grudziądza” - wykład prof. Waldemara Rozynkowskiego
- g. 12 - Gmach Główny Muzeum - „Hipotezy dotyczące założenia Grudziądza przed 1291 rokiem” - wykład dr. Janusza Bonczkowskiego
4 grudnia 2022 r.
- g. 10 - Bazylika Kolegiacka św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu - Msza Święta w intencji Grudziądza
- g. 11 - plac przy Bazylice - otwarcie wystawy plenerowej „Biskup Chrystian - życie, działalność, dziedzictwo”
- g. 11.30 - Gmach Główny Muzeum - wykład o. Justyna - cystersa z opactwa w Wąchocku - o współczesnym życiu cystersów
- g. 12.30 - Gmach Główny Muzeum - spotkanie z Kazimierzem Trybulskim, autorem powieści historycznej „Chrystian”
