W grudziądzkim muzeum zaprezentowano efekty zabiegów konserwatorskich, które przeprowadzono na 10 pracach Zygmunta Lipińskiego.
Te prace artysta wykonał na papierze, ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Dzięki przeprowadzonej konserwacji zostały zabezpieczone przed dalszą degradacją i będą mogły zostać wyeksponowane, a także zaprezentowane online.
O tym jak przebiegał proces konserwacji prac Lipińskiego, podczas spotkania w grudziądzkim muzeum opowiadała prof. Małgorzata Pronobis-Brzezińska z UMK w Toruniu.
Na konserwację prac Zygmunta Lipińskiego grudziądzkie muzeum otrzymało dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu miasta Grudziądz.
Zygmunt Lipiński (1873-1940) to artysta urodzony w Grudziądzu...
... który następnie zyskał sławę w Rzymie m.in. dzięki współpracy z papieżem Piusem X. W Polsce, oprócz wielkoformatowego fresku w pałacu Krzyżowej na Śląsku, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się 60 jego grafik z lat 1911-1940.
Grudziądzkie muzeum może szczycić się posiadaniem 402 prac i obiektów związanych z artystą, które zostały przekazane w latach 2003-2015 przez wnuczkę, panią Donatellę Episcopo-Lipinsky z Rzymu. Dzięki tej darowiźnie jest to największa kolekcja monograficzna w zbiorach działu sztuki grudziądzkiego muzeum.
Od 2003 r. grudziądzkie muzeum w ramach różnych projektów przeprowadziło konserwację kilkudziesięciu prac będących w najgorszym stanie zachowania. W ramach współpracy z Katedrą Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu opracowano program konserwatorski dotyczący rysunków i szkiców malarskich Zygmunta Lipińskiego.
Zdjęcia ze spotkania, podczas którego zaprezentowano 10 prac poddanych konserwacji w ostatnim czasie zobacz w galerii:
Przed zniszczeniem uratowano prace Zygmunta Lipińskiego. Zap...
