https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznajmy bliżej Kazimierza Borkowskiego - mamy czas tylko do 5 kwietnia!

Pamiętacie Spółdzielnię "1 Maj"? Jeśli nie, zapytajcie o nią rodziców! Kiedyś był to symbol Włocławka. Współtwórcą spółdzielni był Kazimierz Borkowski.

W gmachu Zbiorów Sztuki we Włocławku można oglądać wystawę retrospektywną pn. "Kazimierz Borkowski. W stulecie urodzin. życie i twórczość".
Ekspozycja, której otwarcie zbiegło się z setną rocznicą urodzin przypomina zmarłego w 1991 roku artystę i jego prace. Jest to pierwsza monograficzna prezentacja prac i sylwetki urodzonego w Wilnie artysty, który po II wojnie światowej przybył do Włocławka i z tym miastem związał swoje życie osobiste i zawodowe.
Kazimierz Borkowski, współzałożyciel Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "1 Maj", autor wielu plakiet, medalionów oraz biżuterii ceramicznej jest jedną z najciekawszych i jednocześnie mało znanych postaci powojennej historii artystycznej stolicy Kujaw.
Wystawa, na której znajdą się pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie i przedmioty osobiste pochodzące ze zbiorów Marii i Andrzeja Wileńców, a także Janusza Borkowskiego oraz ceramiczne pieczęcie, plakiety z motywami miast, brosze z elementami ludowymi i naszyjniki ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pokaże drogę twórczą Kazimierza Borkowskiego, jak też człowieka jakim był, osobę rodzinną, kreatywną i wszechstronną.
Zwiedzający po raz pierwszy będą mogli zobaczyć nieznane dotychczas malarstwo i fotografie artysty utożsamianego przede wszystkim z obiektami o charakterze pamiątek.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19
Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2010 r.
Scenariusz i komisariat wystawy: Marian Cieślak, Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciej z Kujaw
"Nieco starszy" ma rację. Od razu coś mi się tu nie zgadzało. bo co prawda nie pamiętam, jaka była PEŁNA NAZWA spółdzielni "1 Maj", ale na pewno nie była to Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Taka nazwę miała we Włocławku tylko "Sztuka Kujawska".
M
Maciej z Kujaw
W dniu 21.03.2010 o 15:44, nieco starszy napisał:

Autor artykułu przesadza.Symbolem Włocławka zawsze była "CELULOZA" .Natomiast Sp-nia " 1-szy Maj" ,zwana potocznie spółdzielnią lalek mieściła się w tzw.ośrodku spółdzielczym przy ul.Toruńskiej 104 /?/ sąsiadując ze spółdzielniami "Kujawską Wytwórnią Termometrów" i Odzieżową Sp-nią im.Hanki Sawickiej. Nie będę tu wymieniał nazwisk sztandarowych działaczy ruchu spółdzielczości pracy , bo nie oto tutaj chodzi.Wyróżniającą się spółdzielnią / co nie znaczy ,ze była symbolem / była Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego " Przyjażń", przemianowana póżniej na "Sztukę Kujawską ",notabene dzięki właśnie tej spółdzielni , mógł realizować się tworząc w glinie nasz słynny artysta.

n
nieco starszy
Autor artykułu przesadza.Symbolem Włocławka zawsze była "CELULOZA" .Natomiast Sp-nia " 1-szy Maj" ,zwana potocznie spółdzielnią lalek mieściła się w tzw.ośrodku spółdzielczym przy ul.Toruńskiej 104 /?/ sąsiadując ze spółdzielniami "Kujawską Wytwórnią Termometrów" i Odzieżową Sp-nią im.Hanki Sawickiej. Nie będę tu wymieniał nazwisk sztandarowych działaczy ruchu spółdzielczości pracy , bo nie oto tutaj chodzi.
Wyróżniającą się spółdzielnią / co nie znaczy ,ze była symbolem / była Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego " Przyjażń", przemianowana póżniej na "Sztukę Kujawską ",notabene dzięki właśnie tej spółdzielni , mógł realizować się tworząc w glinie nasz słynny artysta.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska