Janusz Żernicki urodził się w 1939 roku w Ciechocinku. Był nauczycielem kilku przedmiotów Szkoły Podstawowej nr 1 w uzdrowisku: języka polskiego, historii, wychowania obywatelskiego, plastyki i wychowania fizycznego chłopców. Wtedy znano go jako Janusza Kwiatkowskiego, bo tak w rzeczywistości się nazywał. Nazwiskiem babki podpisywał swoje wiersze i pod nim zasłynął jako poeta, autor kilkunastu tomików wierszy.
W Czarny Piątek zaatakują promocjami. Uważaj!
Jedną z uczennic nauczyciela-poety była ciechocinianka Klara Drobniewska, zafascynowana twórczością Janusza Żernickiego i niekonwencjonalnymi lekcjami, jakie prowadził. Wspomina wyprawę klasy nocą na cmentarz, bowiem nauczyciel chciał udowodnić dzieciom, że duchy nie istnieją. Opowiada o zadaniu na lekcji języka polskiego, które polegało na stworzeniu opowiadania ze zwrotów i słów znaczeniowo od siebie odległych i o prowadzonym przez nauczyciela teatrzyku szkolnym.
Uważa, że jako poeta Janusz Żernicki wciąż jest niesłusznie mało znany. Także w Ciechocinku. - Szkoda, bo pisał piękne i mądre, choć trudne wiersze, świadczące o jego wielkiej erudycji i fascynacji historią starożytną - mówi Klara Drobniewska. - Przyrzekłam sobie, że raz w roku zorganizuję spotkanie przypominające twórczość Janusza Żernickiego - dodaje.
Zaprasza na spotkanie poświęcone autorowi "Wędrowca z Tężniopolis", które jutro (sobota, 26 bm.) organizują salonik literacki Uniwersytetu dla Aktywnych i Miejska Biblioteka Publiczna im. Janusza Żernickiego w Ciechocinku. Spotkanie odbędzie się w galerii-czytelni biblioteki o godz. 16.
Pogoda na dzień (24.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active