Studentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zamieściła w niedzielę po południu post w grupie „Inicjatywa i Nieformalna Grupa Jeżycka”, w którym zwraca uwagę na problem z osobami bezdomnymi, które w mroźne dni nocują na klatkach schodowych. Przestrzegła mieszkańców swojej kamienicy, by zwracali uwagę na domykanie drzwi wejściowych, by uniemożliwić im wejście.
„Palili w środku papierosy (na szczęście nic na drewnianych schodach nie uległo podpaleniu) i pozostawili po sobie obrzydliwy, cuchnący bałagan w postaci wydzielin fizjologicznych. To naprawdę niewielki wysiłek, a przez to dbamy o nasze wspólne dobro i bezpieczeństwo!” - napisała.
Po tym poście rozgorzała dyskusja, ale nie o tym, jak pomóc osobom szukającym schronienia w mroźne wieczory, a na temat braku empatii autorki posta wobec osób uzależnionych i bezdomnych. Niektórzy internauci życzyli kobiecie śmierci, a jeszcze inni zwrócili uwagę, że jako przyszła lekarka powinna mieć więcej szacunku, więc zachęcali do wysyłania pism do rektora jej uczelni.
„Jako przyszły lekarz cizia ta ma duuuuży zapas empatii. BRAWO, nic tylko wysłać screena do przełożonych cizi”, „Najbardziej przerażające jest to, że autorka tego żenującego postu kształci się na lekarza. Jak osoba bez empatii ma leczyć ludzi?”, „Powinna się Pani wstydzić, osobiście zajmę się poinformowaniem Prorektora uczelni o tym fakcie”.
Komentujących najbardziej zbulwersowało użyte przez autorkę posta słowo „menel”, a także dołączone do informacji zdjęcie, które przedstawiało dwie osoby śpiące na klatce schodowej. Nie było widać ich twarzy, jedynie ubrania.
Czytaj również: Zaginął Michał Rosiak: Co stało się z 19-latkiem? Policja zrobiła eksperyment
- Sprawę wraz z autorką posta zgłosiliśmy zarządcy z prośbą o reagowanie i powiadamianie opieki społecznej – tłumaczy Patryk, który jako jeden z niewielu stanął w obronie autorki posta, pisząc: „Podziwiam zaangażowanie w hejt na autorkę posta. Mniej lub bardziej delikatnie zwróciła uwagę na pewien problem polegający na tym, że Ci ludzie są pozostawieni bez opieki i nie korzystają z przygotowanych dla nich miejsc i ośrodków. Wskazała też, że Ci Państwo zostawili po sobie wydzieliny fizjologiczne, palili papierosy stwarzając zagrożenie pożarowe dla całego budynku, w którym mieszkają ludzie i są firmy. Naprawdę nie widzę nic strasznego w tym, co autorka posta napisała (poza kategoryzowaniem tych Państwa jako meneli). A Wy ją hejtujecie, jakby nie wiadomo co zrobiła. Chcecie pisać donosy do rektora jej uczelni. Brawo. Tak właśnie tworzymy społeczeństwo obywatelskie.”
Polskie imiona wszech czasów. Każde z nich nosi ponad 100 ty...
- Wszystkim potrzeba umiaru w dyskusji i wyciszenia emocji, bo nerwy nie rozwiązują problemów – dodaje w rozmowie z „Głosem”.
Spytaliśmy prof. Romana Kubickiego, etyka z Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu, dlaczego ludzie, którzy w internecie wykazują wrażliwość na krzywdę innych z nienawiścią odnoszą się do osób o odmiennych poglądach.
Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania [RANKING]
- Wiadomo nie od dziś, że internet brutalizuje nasz sposób myślenia. Kiedyś tak obraźliwe rzeczy pisano anonimowo, dziś ludzie podpisują się pod tym imieniem i nazwiskiem - zauważa prof. Roman Kubicki. - Coraz więcej z nas nie panuje nad naszymi emocjami, zwłaszcza w sieci. Tworzymy system sprzeczności. Z jednej strony wykazujemy empatię i się nią szczycimy, z drugiej wymagamy radykalnego wykluczenia osób, które mają odmienne zdanie i, jak w tym przypadku, domagają się rozwiązania problemu osób bezdomnych w sposób cywilizowany.
Etyk zauważa ponadto, że udostępnienie osobom bezdomnym klatki schodowej do spędzenia nocy jest rozwiązaniem tymczasowym i może budzić wątpliwości.
- Autorka posta poczuła, że jej bezpieczeństwo, ze względu na to, że te osoby piły i paliły na klatce, jest zagrożone. Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie, faktycznie mogłaby się taka sytuacja zakończyć tragedią. Miasto powinno prowadzić działania osłonowe, by pomagać osobom bezdomnym. Służby powinny zachęcać je do korzystania z noclegowni - mówi prof. Roman Kubicki.
ZOBACZ TEŻ:
Zaginął Michał Rosiak: Co stało się z 19-latkiem? Policja zr...
POLECAMY:
Do czego prowadzi mowa nienawiści?
Źródło: Dzień Dobry TVN