MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pozwólcie zarabiać

AGATA KOZICKA
Młodzi i wykształceni Polacy szukają pracy za granicą, bo mogą tam liczyć na lepsze zarobki.
Młodzi i wykształceni Polacy szukają pracy za granicą, bo mogą tam liczyć na lepsze zarobki. Fot. Tytus Żmijewski
Co czwarty Polak gotów jest jechać do pracy za granicę. Najczęściej młodzi i wykształceni. Jak ich zatrzymać? Choć oni sami wiedzą jak, nikt ich nie słucha.

Dlaczego wyjeżdżają z Polski? - Bo za granicą można porządnie zarobić - mówią. - Dwa-trzy lata ciężkiej pracy. Wrócę, spłacę całe mieszkanie i będę mógł zaczynać życie z czystą kartą - mówi Kamil z bydgoskich Wyżyn. Karol pracuje w sklepie pod Londynem.

Politycy prześcigają się w deklaracjach, jak chcą powstrzymać odpływ młodych, wykształconych Polaków. Ale nic się nie zmienia i z miesiąca na miesiąc kolejni ludzie wyjeżdżają z kraju. Pozostają ci, którzy z Polską wiążą swoją przyszłość. Tutaj zakładają własne firmy. Co ich przekonało? - Wolę być pracodawcą niż pracownikiem - mówi Piotr Krajewski, student III roku socjologii w bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki.

Wraz z Darkiem Stangreckim, studentem V roku telekomunikacji, od roku prowadzą w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości (AIP) przy Wyższa Szkoła Gospodarki własną firmę - portal internetowy "Klubowa Bydgoszcz.pl".

Potrzebują wsparcia

Chcą do pracy za granicę

- 52 proc. to osoby w wieku 18-34 lat,
- 34 proc. to pracownicy handlu i usług,
- 33 proc. to osoby z wykształceniem pomaturalnym i wyższym,
- 30 proc. to osoby posiadające w Polsce pracę stałą lub dorywczą.

Żródło: Instutut Badania Rynku i Opinii Publicznej SMG/KRC

Przedsiębiorcy z takich inkubatorów uważają, że można zatrzymać młodzież w Polsce. Trzeba jej jednak pomóc w prowadzeniu biznesu. Ich zdaniem na początku działalności powinny zostać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Młodzi ludzie powinni mieć dostęp do tanich kredytów. Potrzeba więcej takich instytucji, jak choćby inkubatory. - Możemy w nim prowadzić biznes, bo inkubator pozwala nam skoncentrować się na pracy; nie musimy zajmować się np. księgowością. Mamy wsparcie i doradztwo - mówi Piotr. - Nie musieliśmy też ryzykować wiele. Tu możemy korzystać z komputerów, naszego głównego narzędzia pracy.

- O takich możliwościach trzeba informować młodych ludzi - dodaje Darek. - Tu wystarczy pomysł i chęć, żeby stworzyć własną firmę.

Wystarczy bardzo chcieć

Rusz głową, a ci pomogą

Zaczął się trzeci konkurs na biznespalny dla osób do w wieku do 30 lat. Do wygrania jest m.in. mobilne biuro (notebook, telefon i bezprzewodowy Internet). Autorzy ciekawych pomysłów będą mogli założyć i prowadzić swoje firmy w inkubatorach. Więcej - na stronie www.biznesplany.pl

Nie wszystkim jednak wystarcza determinacji. - Zgłosiła się do nas kiedyś firma, która chciała działać w inkubatorze. Pomysł był bardzo fajny: badania marketingowe - opowiada Radosław Ratajczak, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy bydgoskiej WSG. - Postanowiliśmy udzielić jej wsparcia. Ale gdy przyszły wakacje, ci ludzie wyjechali zarabiać za granicę. Zabrakło im woli walki. Szkoda, bo od tego czasu mieliśmy kilka poważnych zleceń na ich usługi i nie było komu przekazać zlecenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska