Centrum Bydgoszczy rozkopane. Przynajmniej częściowo. Utrudnienia z tymi inwestycjami związane napotykamy m.in. na remontowanym moście Sulimy-Kamińskiego. Rozkopana jest ul. Batorego, Jezuicka, Trybunalska, Ku Młynom, a w ulicy Grodzkiej kładziony jest ciepłociąg.
I to właśnie w trakcie realizacji ostatniej wspomnianej inwestycji archeolodzy znaleźli dwa poziomy wczesnonowożytnej drogi.
- Zbudowano ją prawdopodobnie w XVI wieku - podaje Wojciech Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. - Prawdopodobnie, bo wskazują na to znalezione w tej warstwie fragmenty ceramiki.
Znaleziono tam bowiem m.in. kawałki naczyń ceramicznych oraz skórzaną pochewkę. - Prawdopodobnie na nóż - dodaje archeolog.
Dokładniejszą datę ścięcia drzewa na odkrytą w miniony weekend ulicę poznamy wkrótce po wykonaniu specjalistycznego badania dendrochrono-logicznego próbki znalezionego drewna. Odsłonięty pod powierzchnią ziemi odcinek ulicy ma długość około 9 metrów.
Zbudowany jest z sosnowych półokrąglaków ściśle przylegających do siebie i posadowionych na legarach dla stabilizacji - wyjaśnia Siwiak. - Znaleźliśmy też żwir, ścinki drewniane i drobne gałązki, którymi ówcześni utwardzali ulicę. Ulica biegnie dokładnie wzdłuż obecnej Grodzkiej, przed spichrzami. - Ale jest starsza od nich - zaznacza archeolog i dodaje: - Mamy wyznaczoną jedynie południową krawędź ulicy. Od północy podczas wcześniejszych prac ulica została ucięta.
Na pewnym fragmencie zostało jej tylko na szerokość około 40 cm. Na pozostałym - bele są większe, ale... - Nie możemy na podstawie odsłoniętego fragmentu określić, jaka była szeroka w całości.
Jest jeszcze cień szansy, że w badanym pod kątem archeologicznym odcinku archeolodzy odkryją jeszcze odcinek ulicy. Ale zostało już tylko kilkanaście metrów.
Jeszcze ciekawsze dla naukowców byłoby dokopanie się do warstw naturalnych. - Tych nietkniętych działalnością ludzi. Gdybyśmy mogli do nich dotrzeć, to ustalilibyśmy wtedy, od kiedy ten teren był zasiedlony. A to ciekawy z historycznego punktu widzenia teren. Przypomnijmy, ulica Grodzka kiedyś nazywała się Zamkową i prowadziła do średniowiecznego zamku, który znajdował się kawałek dalej w kierunku ul. Bernardyńskiej - podkreśla Siwiak.
Niestety, inwestycja nie zakłada tak głębokich prac, stąd kolejne odkrycia w tym miejscu z dalszych jego warstw, muszą poczekać na dogłębniejszą inwestycję w przy-szłości.
============41 Tytuł Ramka black(41637566)============
Dendrochronologia
A To naukowa metoda datowania zjawisk przyrodniczych, zabytków i znalezisk archeologicznych zawierających drewno. Polega na analizie wzoru słojów drzew i pozwala określić wiek z próbek drewna z dokładnością przynajmniej do roku, a czasem nawet co do sezonu. Metoda została opracowana w latach 20. XX wieku przez amerykańskiego astronoma A.E. Douglassa. (źródło Wikipedia)
Konserwacja drewna
A Konserwacja mokrego drewna archeologicznego może trwać latami. To proces wieloetapowy, tak zaplanowany, by nie dopuścić do odkształcania się schnącego drewna. Polega na powolnym zastąpieniu wody zawartej w drewnie, substancją, która ustabilizuje drewno i je zaimpregnuje. Obecnie stosuje się poliglikol.
Warstwa
A W archeologii to najmniejsza część stanowiska archeologicznego, stanowiąca materialny ślad jednego zdarzenia (np. wzniesienia muru, wykopania jamy, pożaru.
(na podstawie Wikipedii)