Osoba niepełnosprawna może być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) jako:
- bezrobotny – posiada ustaloną niepełnosprawność, jednak nie jest uprawniona m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego.
- poszukujący pracy – który oprócz ustalonej niepełno-sprawności jest uprawniony m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego.
Przeczytaj też: Niepełnosprawni z Włocławka znów dostaną szansę na pracę
- Osoba z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, która jest zdolna do podjęcia zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, posiadająca status „bezrobotnego” może skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej - przypominają eksperci z Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.
Czytaj również: Niepełnosprawni pokazali w Mroczy jak razem iść przez świat [zdjęcia]
Szkolenia, staże i studia
Ponadto, taka osoba zarejestrowana w PUP-ie jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:
- szkoleń,
- stażu,
- prac interwencyjnych,
- przygotowania zawodowego dorosłych,
- badań lekarskich lub psychologicznych (o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji),
- zwrotu kosztów (o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji),
- finansowania kosztów (o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji),
- studiów podyplomowych,
- szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową,
- bonu na zasiedlenie,
- bonu szkoleniowego,
- bonu stażowego.
Jak przypominają eksperci, dla niepełnosprawnych posiadających status „poszukującej pracy”, a nie pozostających w zatrudnieniu, przewidziane są usługi urzędu pracy i instrumenty finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Więcej na psz.praca.gov.pl, w kategorii „Dla bezrobotnych i poszukujących pracy”.
Czytaj również: Niepełnosprawni artyści z całej Polski goszczą w Grudziądzu [zdjęcia]
Pracodawco, zatrudnij
Osoby niepełnosprawne każdego dnia, w różnych firmach i instytucjach, dowodzą swoją zawodową wartość. Są motorem rozwoju i sukcesu wielu przedsięwzięć, w których postawiono na ich pracę i możliwości. To, co ich wyróżnia, to możliwość pracy na stanowiskach, które nie ograniczają ich aktywności, dają szansę na realizowanie własnych kompetencji, umiejętności, doświadczeń a przede wszystkim dają możliwość samodzielnego i swobodnego działania. To wszystko dzięki dostosowaniu miejsca pracy do wymagań wynikających z niepełnosprawności. Szefie, zastanawiasz się nad zatrudnieniem takiego pracownika? Przeczytaj poradnik www.lodolamacze.info.pl/pliki/materialy-poradniki/vademecum.pdf.
