MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w ambasadzie - zarobki. Zarobisz kokosy w polskiej ambasadzie lub w konsulacie?

(wixad)
Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi ze 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale ambasady utrzymuje w 92 państwach.
Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi ze 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale ambasady utrzymuje w 92 państwach. Andrzej Muszynski
Ile zarobi polski ambasador? Jeśli pracuje w Mołdawii – całkiem sporo. Gorzej jeśli przypadnie mu placówka w Norwegii.

Wynagrodzenie zasadnicze członka korpusu służby cywilnej ustala się na podstawie kwoty bazowej, która określa ustawa coroczna budżetowa. Dla każdej grupy stanowisk obowiązuje odpowiedni poziom mnożnika, który ustala się w oparciu o wynik wartościowania stanowiska pracy, ocenę pracy i uwarunkowania rynku pracy. Oprócz tego dyplomacie należy się dodatek za wysługę lat i dodatek walutowy (przyznawane według osobnych tabel).

Dyplomacja w partii się nie liczy

Prawo do wszystkich składników wynagrodzenia i innych świadczeń finansowych oraz do urlopu dodatkowego dyplomata zawodowy zachowuje również w czasie oddelegowania

Za wieloletnią pracę członek korpusu służby cywilnej otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego (20 lat) do 400 proc. (45 lat). Do okresów pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), jak również w organach bezpieczeństwa państwa.

Ile wynosi podstawowe wynagrodzenie polskich dyplomatów. Zobacz w GALERII

Dyrektor nagrodzi

Członkom korpusu służby cywilnej za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę ze specjalnie utworzonego w tym celu funduszu nagród w służbie cywilnej.

Fundusz nagród w wysokości 3% planowanych wynagrodzeń osobowych pozostaje w dyspozycji dyrektorów generalnych urzędów i może być przez nich podwyższany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
Członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

55-letni korpus emerytowany

Dyplomacie, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

W razie rozwiązania z pracownikiem służby cywilnej stosunku pracy z powodu likwidacji urzędu, pracownikowi temu przysługuje emerytura, jeżeli mężczyzna ukończył 60 lat, a kobieta - 55 lat oraz jeżeli ma wymagany okres zatrudnienia.

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska