Dla większości osób maksymalna temperatura, w jakiej mogą pracować w pomieszczeniach, nie została określona. Takie uregulowanie wprowadzono dla pracowników młodocianych (16-18 lat). Nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza - 65 proc. Jeśli temperatura przekracza określone maksimum, młodociani mogą odmówić przyjścia do zakładu.
Zmniejszenie związanych z upałami uciążliwości w pomieszczeniach jest możliwe m.in. dzięki wentylacji i klimatyzacji. Stosowanie tych rozwiązań zwalnia szefa z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w nich nie przekracza 28 stopni. Gdy w pomieszczeniu temperatura wynosi co najmniej 29 stopni, pracodawca musi zapewnić napoje. Nie ma wtedy znaczenia, czy przy stanowisku jest klimatyzacja - podaje MRPiPS.
Przeczytaj też: Praca w upały. Co się nam należy?
Pracującym na otwartej przestrzeni szef musi zapewnić napoje (wzbogacone o sole mineralne i witaminy), gdy temperatura przekracza 25 stopni. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany.
Szef może w upał wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić na wcześniejsze wyjście z pracy (zależy to od jego dobrej woli) i nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.
Wideo - Uwaga na upały. Trzymanie się kilku prostych zasad pomoże je przetrwać
Źródło: X-news/Tvn24