Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace pałuckich artystów w Gostyninie

wok
Prace żnińskich twórców podziwiają mieszkańcy Gostynina
Prace żnińskich twórców podziwiają mieszkańcy Gostynina WOK
W Sali Wystaw Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie prezentowane są prace plastyczne i haft artystów pałuckich.

Wystawa zorganizowana została przez Gostynińskie Towarzystwo Popierania Twórczości Plastycznej i Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie.

- Gostynińscy artyści gościli w Żninie 14 października i 3 listopada ubiegłego roku, artyści pałuccy przyjechali więc do Gostynina z rewizytą - mówi Sławomir Chojnacki, główny inicjator współpracy wymienionych miast.

Co można podziwiać?

Na wystawie prezentowane są intarsje zmarłego w listopadzie ub. roku najwybitniejszego współczesnego artysty żnińskiego Edmunda Kapłońskiego oraz retroryty Romana Terzyka, rzeźby Eugeniusza Izdebskiego i jego uczniów, obrazy Grażyny Jarmużkiewicz i artystek z jej pracowni, rzeźby Jacka Wierskiego, obrazy i grafiki Teresy Kiernozek oraz hafty i stroje pałuckie wykonane przez wybitne pałuckie hafciarki Krystynę Ługiewicz, Barbarę Musiał, Krystynę Pazdan i Urszulę Hareńską.
Wystawę zaaranżowały pracownice Muzeum Ziemi Pałuckiej, panie Janina Terzyk i Grażyna Sulecka przy współpracy pracowników MCK.

Pojechali w licznym składzie

Na wernisaż przybyli artyści Eugeniusz Izdebski, Grażyna Jarmużkiewicz i Joanna Janowska oraz przedstawiciele społeczności żnińskiej: Robert Luchowski - wicestarosta, Michał Woźniak - dyrektor MZP, Tomasz Gronet - dyrektor ŻDK, Edyta Szóstak - Ławińska - przew. Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu i Sławomir Chojnacki - przyjaciel artystów żnińskich i gostynińskich, miłośnik sztuki i kultury Pałuk i Ziemi Gostynińskiej.
Na wernisaż przyjechał Zespół Śpiewaczy "Pałuczanki", który pod kierunkiem wybitnego akordeonisty i wychowawcy pokoleń muzyków Edwina Rybarczyka uświetnił wernisaż wspaniałym występem.
Gości ze Żnina powitali serdecznymi słowami burmistrz Gostynina - Włodzimierz Sniecikowski, wiceprezes GTPTP - Stanisław Augustyniak, dyrektor MCK w Gostyninie - Jacek Michalski, wójt gminy Gostynin - Edmund Zieliński i Maria Ziętek, pracownik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Gostyninie, która wernisaż prowadziła.
Burmistrz Gostynina Włodzimierz Sniecikowski przekazał na ręce przedst. społeczności żnińskiej stosowne adresy, zaś z rąk wiceprezesa GTPTP Stanisława Augustyniaka otrzymali oni upominki.

Będzie współpraca

W swoich wystąpieniach burmistrz Gostynina i prezes GTPTP serdecznie dziękowali artystom żnińskim za przyjęcie zaproszenia do Gostynina, wyrazili podziw i uznanie dla ich osiągnięć artystycznych, a także głębokie przekonanie poparte nadzieją o dalszej współpracy obu regionów na niwie artystycznej, kulturalnej i społecznej.
Za wspaniałe przyjęcie w serdecznych słowach podziękował w imieniu społeczności żnińskiej wicestarosta Robert Luchowski, który poparł ideę współpracy między obu regionami i uwypuklił wielką w tym rolę sztuki i kultury.
Wspaniały występ Zespołu Śpiewaczego "Pałuczanki" pod kierunkiem Edwina Rybarczyka rozpoczął część nieoficjalną wernisażu.
Zgromadzeni goście, wśród nich wielu artystów gostynińskich, z podziwem przyglądali się dziełom naszych żnińskich artystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się intarsje Edmunda Kapłońskiego i retroryty Romana Terzyka. Żninianie cierpliwie wyjaśniali gostynianom tajniki sztuki malowania drewnem i mówili o życiu i dziele Edmunda Kapłońskiego.
Pojawiła się też inicjatywa zaprezentowania w Gostyninie całego cyklu retrorytów Romana Terzyka "Pielgrzym" - wszyscy byli urzeczeni niesamowitą wymową jego dzieła.

Spotkali się w "Domu pod Lasem"

Pięknym urozmaiceniem i wzbogaceniem pobytu przedstawicieli Pałuk na gościnnej ziemi gostynińskiej było ognisko w Stanisławowie Skrzańskim w gospodarstwie agroturystycznym "Dom pod Lasem" prowadzonym przez artystkę - fotografika przyrody i plastyczkę Ewę Polańską.
W międzyczasie doszło do spotkania w ściślejszym gronie, na którym omawiano wstępnie zasady przyszłej współpracy obu regionów. Wszyscy potwierdzali sens takiej współpracy, jej znaczenie dla rozwoju regionów; zasygnalizowano też możliwość i sens formalnego ujęcia zasad tej współpracy. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że należy dążyć do sporządzenia i podpisania w możliwie nieodległej przyszłości stosownych dokumentów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska