MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Kosmiczny wielokropek" Macieja Jelińskiego w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Zdjęcia

Szymon Cieślak
Otwarcie wystawy prac Macieja Jelińskiego w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (09.08.2024).
Otwarcie wystawy prac Macieja Jelińskiego w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (09.08.2024). Szymon Cieślak
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie w piątek (09.08.2024) otwarto nową wystawę. Maciej Jeliński z Szubina pokazał swoje obrazy "Kosmiczny wielokropek".

Spis treści

Na początek wyjaśnijmy, że to pierwsza od dawna wystawa, której wernisaż odbył się w piątek o godz. 18:00. Przez kilka ostatnich lat wystawy w żnińskim muzeum otwierano w czwartki o godz. 17:00. Taka mała zmiana.

Tak więc, wernisaż Macieja Jelińskiego "Kosmiczny wielokropek" odbył się w piątek (09.08.2024). Podczas otwarcia wystawy zagrał zespół Crashfork, a swój film złożony z animowanych obrazów Macieja Jelińskiego pokazał Paweł Pietroń.

Kuratorem wystawy jest Sebastian Piechocki z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

"Jestem taki zachłanny tego świata"

Maciej Jeliński odniósł się do poprzedniej wystawy w żnińskim muzeum, której autorem jest Marek Koziński ze Żnina. Wyraził się, że podziwia jego obrazy, ale to zupełnie inny rodzaj sztuki.

- To co tutaj pokazuję to znajduje się nie w mojej głowie, ja to przetwarzam, syntetyzuje to, przetwarzam. W każdym moim obrazku jest coś zaczerpnięte z kultury Majów, Inków, Aborygenów. Jeszcze dużo mam do powiedzenia. Jeszcze nie zrobiłem potwora z Loch Ness, Wielkiej Stopy, a mam w planach. Chcę długo żyć i dużo stworzyć. Jestem taki zachłanny tego świata. Jest tyle w nim do odkrywania. Ludzie nieraz mówią, że się nudzą. Ja się nie nudzę. Siedzę w pracowni i myślę, żeby zrobić coś, czego ludzie nie widzieli jeszcze - powiedział Maciej Jeliński.

Ciekawostka. Część z pomysłów, to wyobrażenia M. Jelińskiego, kiedy patrzy na stary, czterdziestoletni gumolit, który ma w domu.

Zespół Crashfork

Podczas wernisażu zagrał zespół Crashfork w składzie:
Arnold Jagodziński, gitara basowa
Dariusz Karabasz, trąbka
Jacek Chareński, gitara
Bartosz Pilarski, perkusja

- Od ostatniego wernisażu mineło już trochę czasu, ale my jako zespół nie próżnowaliśmy i założyliśmy sobie, że na tę wystawę stworzymy nowe utwory i nową wizualizację. Paweł zabrał się do tego. My zaczęliśmy robić numery. To nie jest koniec. Bo Paweł, my jako zespół i Maciej tworzymy taką synerkię i to nie jest koniec, a nasza współpraca będzie trwała długo. Pomysłów mamy wiele i zapraszamy na kolejne nasze występy i wernisaże Macieja i Pawła - powiedział Jacek Chareński z zespółu Crashfork.

Animowane obrazy

Paweł Pietroń przypomniał, jak zaczęła się jego współpraca z Maciejem Jelińskim, a znają się czternaście lat.

- Pierwszy raz na jego wystawie byłem rok temu. Powiedziałem mu wtedy: "Maciej, nie mogę patrzeć na Twoje obrazy", ale to wynikało z tego, że jego obrazy w mojej wyobraźni, przy muzyce zespołu Crashfork się ruszały - powiedział Paweł Pietroń.

Wystawa będzie czynna do 22 września 2024 roku.

Kim jest Maciej Jeliński

Maciej Jeliński mieszka i tworzy w Szubinie. Przez kilkanaście lat był Prezesem , a teraz jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków „PLAMA`S, z którą związany jest już od 1983r. W trakcie swojego Prezesowania zorganizował kilkadziesiąt wystaw plastycznych grupie oraz jej poszczególnym członkom na terenie całej Polskii i w Dinxperio/ Holandia/.Brał również udział w kilkudziesięciu plenerach malarskich, w tym również z grupą PLAMA`S. Przez 15 lat prowadził galerię działającą przy SDK w Szubinie organizując comiesięczne wystawy artystom z kraju i z zza granicy.Pracował również jako instruktor zajęć plastycznych dla dzieci. Zrealizował kilka wydarzeń edukacyjno- artystycznych w przestrzeniach miejskich : Szubin – Ruiny Zamku, Lubostroń, Barcin, Pakość, Kołdrąb- Dom Dziecka, Nakło n /Notecią, projekty indywidualne oraz grupowe z innymi artystami.Współpracował także ze Stowarzyszeniem „Twórcze Brzózki”, w którym realizował działania plastyczne z dziećmi. W dorobku twórczym ważne miejsce zajmują happeningi, stworzył ponad 30 instalacji m.inn. „Płonące wieże Babel / budowane z pomalowanych kropkami tekturowych rur, wiązanych ze sobą sznurkiem/, które następnie były palone.

Swoje prace prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych i 45 zbiorowych .

Do ważniejszych zalicza:Dinxperio / Holandia/, Koszalin, Mogilno, Lubostroń, Bydgoszcz, Żnin, Inowrocław, Wągrowiec, Nakł n/Notecią , Szubin.

W 1999r. zrealizował wraz z zespołem „Krzyk” projekt pn.”Harmonia obrazu i dźwięku „. Projekt składał się z kilku koncertów sprzęgniętych z projekcją slajdów i wystawami malarstwa. Miało to miejsce m.i. w Węgliszku w Bydgoszczy.

W latach 2009- 2015 prowadził razem z żoną Natalią prywatną, niezależną galerię „Korytarzyk „ w Szubinie.

W 2008 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego za twórcze dokonania w dziedzinie animacji kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska