Oficjalna nazwa ustawy brzmi: „ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw”. Co w niej znajdziemy? Okazuje się, że zawarto kilka kontrowersyjnych zmian...
Pracodawca wyznaczy pracownikowi termin urlopu?
Właśnie poznaliśmy nowe rozwiązania prawne, które mają zostać wprowadzone po przyjęciu Tarczy 4.0. Wiele z nich budzi kontrowersje i protesty ze strony społeczeństwa. Jednym z kontrowersyjnych pomysłów jest możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop bez jego zgody!
Buty wiszące na przewodach w mieście. Skąd się tam biorą i c...
Zapis z ustawy antykryzysowej (Tarcza 4.0)
Tak brzmi zapis w projekcie ustawy: "Art. 15gb. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu”. - czytamy w projekcie ustawy.
Projekt tarczy antykryzysowej zakłada jednocześnie zniesienie obowiązku wykorzystania zaległego urlopu do 30 września
Ministerstwo potwierdza
Ministerstwo Rozwoju wyjaśnia, że takie rozwiązanie umożliwi pracodawcy w trakcie pandemii wysłanie pracownika bez jego zgody na zaległy urlop. Takie rozwiązanie ma zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych urlopów z zaległych lat oraz tych z obecnego roku kalendarzowego.
Kolejna kontrowersyjna zmiana w Tarczy 4.0
Rząd umożliwia także pracodawcy zaprzestania gromadzenia pieniędzy na fundusz socjalny. Do tej pory firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników miały taki obowiązek. Pracodawca, który zatrudniał poniżej 50 pracowników, nie miał obowiązku prowadzenia Funduszu Socjalnego, powinien natomiast wypłacać swoim pracownikom świadczenie urlopowe. Ono również zostaje w nowych przepisach zawieszone. Ustawodawca zastrzega, że zawieszenie gromadzenia pieniędzy na fundusz socjalny powinien być uzgodniony ze związkami zawodowymi, o ile takie działają w zakładzie pracy. Przypomnijmy, że pieniądze z funduszu socjalnego pozwalają na dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego pracownika, przygotowanie paczek żywnościowych dla dzieci na święta czy wypłatę zapomogi w wypadku losowego zdarzenia życiowego.
Gdzie siadać, żeby być bezpiecznym? Które miejsca gwarantują...
Co jeszcze zakłada projekt Tarczy 4.0?
Najważniejsze założenia ustawy antykryzysowej, tzw. Tarczy 4.0:
- ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań do 10-krotności pensji minimalnej,
- firmy mogą zawieszać działanie Funduszów Socjalnych,
- obowiązek odbierania zaległych dni urlopowych do 30 września zostaje czasowo zawieszony,
- pracodawca może wysłać pracownika na obowiązkowy urlop,
- powstaje program dopłaty do kredytów dla firm,
- na czas sześciu miesięcy od ogłoszenia epidemii nie można odciąć dopływu prądu i gazu gospodarstwom domowym, nawet jeśli rachunki przestały być opłacane.
źródło: Rzeczpospolita, oko.press.pl
