Padły pierwsze ustalenia na posiedzeniu komisji trójstronnej do walki z kryzysem ekonomicznym.
W piątek 23 stycznia w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich obradowali przedstawiciele związków zawodowych i rządu. Celem było ustalenie działań, które miałyby złagodzić skutki ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego w Polsce.
- Co można szybko i bez znaczących nakładów inwestycyjnych zrobić, by skutki światowego kryzysu w jak najmniejszym stopniu dotknęły polski rynek pracy? - pyta Andrzej Malinowski, prezydent KPP. - Jak chronić miejsca pracy - a raczej jakie przedsięwziąć kroki, by je utrzymać?
Mimo znaczącej różnicy zdań między obradującymi przedstawicielami KPP, związkowcami i rządem udało się ustalić wspólne priorytety.
- Przede wszystkim chodzi o subsydiowanie, przez 2 lata, miejsc pracy w firmach najbardziej dotkniętych kryzysem. Chodzi o firmy, w których - zgodnie z zapisami ustawy o zwolnieniach zbiorowych - pojawia się widmo takich właśnie zwolnień. Mogłyby one skorzystać z dofinansowania na utrzymanie zatrudnienia - dowiedzieliśmy się w centrum informacyjnym KPP.
Według obradujących równie istotne jest też uelastycznienie czasu pracy i wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, stworzenie indywidualnych kont czasu pracy oraz zmiana zapisów dotyczących doby pracowniczej.
Pełna lista priorytetów zostanie przedstawiona na Prezydium Komisji Trójstronnej 28 stycznia.