Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik sezonowy też ma prawo do umowy!

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected] tel. 52 32 63 161
Ewa Kowalka, prawniczka
Ewa Kowalka, prawniczka
Popularną formą zatrudniania w przypadku pracy sezonowej są umowy cywilnoprawne, a przede wszystkim umowa zlecenia. Kto i kiedy powinien taką umowę zawrze?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Zlecenie nie musi być umową odpłatną (z umowy stron lub z okoliczności może wynikać nieodpłatny charakter zlecenia), choć kodeks cywilny jako regułę przyjmuje, że zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie.

Jeśli nie ma obowiązującej taryfy ani nie umówiono się co do kwoty, zleceniodawca winien jest zapłatę odpowiadającą wykonanej pracy. W zasadzie zleceniobiorca powinien dostać swoje pieniądze dopiero po wykonaniu zlecenia.

Zleceniodawca nie powinien próbować podporządkować sobie zleceniobiorcy, tak jakby ten był jego pracownikiem. Z istoty zlecenia wynika bowiem, że zleceniobiorca nie musi wykonywać umowy u zleceniodawcy ani nawet co do zasady - w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, ani tym bardziej pod jego kierownictwem. Zlecając jakieś czynności należy dawać zleceniobiorcy jedynie wskazówki co do sposobu świadczonej przez niego usługi.


Zwrot wydatków

Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które poczynił, by należycie wykonać zlecenie. Powinien także zwolnić zleceniodawcę ze zobowiązań, jakie zaciągnął on w imieniu własnym (zleceniodawca może np. zapłacić w sklepie za materiały, które wziął na kredyt malarz remontujący jego dom). Przyjmującemu zlecenie nie wolno jednak używać we własnym interesie rzeczy ani pieniędzy zleceniodawcy.

Podzlecenie

Przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej tylko wtedy, gdy wynika to z umowy lub ze zwyczaju, a także gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności. Jeśli, w takim przypadku zleceniobiorca zawiadomi niezwłocznie zleceniodawcę o personaliach i miejscu zamieszkania swego zastępcy, to w razie problemów z wykonaniem pracy odpowiada tylko za zły wybór osoby.

Wypowiedzenie

Dający zlecenie, podobnie jak i przyjmujący zlecenie, mogą je wypowiedzieć w każdym czasie, ze skutkiem natychmiastowym. Zleceniodawca musi tylko zwrócić zleceniobiorcy nakłady (czyli np. wydatki, które ten dotychczas poniósł) i zapłacić za dotychczasowe czynności. Jeśli natomiast wypowiedzenie przez zleceniodawcę nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on naprawić szkodę. Zleceniobiorca wypowiadając zlecenie bez ważnego powodu jest odpowiedzialny także za szkodę, jaką w ten sposób wyrządził. Zazwyczaj jednak zlecenie wygasa na skutek wykonania zleconej usługi.


Jak przygotować umowę?

Trzeba bardzo dokładnie określić strony umowy zlecenia. Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej są to dowody osobiste), ewentualnie numery PESEL.

Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej. W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS spółki. Umowa powinna również zawierać dokładny opis zlecenia. To znaczy określenie tego co ma zrobić zleceniobiorca. Np. “Zleceniobiorca zobowiązuje się do zawarcia umowy sprzedaży samochodu marki Opel dla zleceniodawcy”.

Strony powinny określić zakres współpracy. Powinny zobowiązać się do przekazywania sobie wszystkich informacji i dokumentów, związanych z wykonywaniem zlecenia.

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy. W umowie należy również określić termin, w jakim zleceniobiorca dokona zleconych mu czynności. Termin ten można określić w różny sposób np. do końca miesiąca, do dnia ......., w przeciągu 3 miesięcy, w przeciągu 2 tygodni od podpisania umowy.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Pomorskiej".

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska