Internet uprościł wykonywanie wielu zadań. Wśród nich są te związane z finansami, jak rozliczenia podatkowe czy przelewy bankowe.
Ile w Polsce jest robionych przelewów mobilnie?
Z danych banków, które odpowiedziały na ankietę cashless.pl, wynika, że tylko w trzecim kwartale 2024 roku ich klienci za pomocą urządzeń mobilnych zrealizowali niemal 550 mln przelewów. Wykonywano przelewy zewnętrzne, wewnętrzne oraz transfer środków na numer telefonu za pośrednictwem Blika. Liczba transakcji rośnie. Jest ich więcej o 4,9 mln niż w drugim kwartale. W stosunku do analogicznego okresu 2023 roku liczba mobilnych przelewów wrosła aż o 89,4 mln, co stanowi 19,4 proc.
Tyle mobilnych przelewów zrobiły banki w III kwartale 2024
ING – 100,7 mln
PKO BP – 94 mln
Santander – 93,6 mln
mBank – 87,6 mln
Millennium – 66,6 mln
Pekao – 55,6 mln
BNP Paribas – 26,8 mln
Credit Agricole – 12,4 mln
SGB – 5,8 mln
Nest – 3,8 mln
Pocztowy – 3 mln
Tytuł przelewu - zasady
- Doskonale wiemy, że numer konta, dane osobowe czy kwota odgrywają najważniejszą rolę podczas dokonywanej transakcji. Jak się okazuje, tytuł przelewu to również ważna, czasem nawet niezbędna informacja. W przypadku dokonywania płatności za konkretne usługi czy towary ma duże znaczenie. To właśnie na podstawie informacji zawartych w tytule przelewu sprzedawca będzie w stanie zidentyfikować płatnika i dopasować transakcję do konkretnej usługi, która została zrealizowana lub czeka na wykonanie - informuje PKO BP.
Tytuł przelewu powinien być konkretny i jasny. Często sprzedawcy czy dostawcy usług/towarów proszą o wpisanie informacji dotyczących zlecenia, np. symboli z dokumentów lub numeru zlecenia/faktury.
Przy wpisywaniu tytułów przelewów bankowych należy kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Przede wszystkim używamy wyłącznie jednoznacznych, niebudzących wątpliwości określeń oraz opisujemy przelewy zgodnie z prawdą i celem przeznaczenia środków. O ile, te formalne przelewy raczej są robione zgodnie z zasadami, to z tymi prywatnymi, między bliskimi bywa różnie. Dobre przykłady: zwrot środków za kupno biletu, składka na wyjazd/prezent/imprezę, zapłata za pobyt hotelowy, za pizzę.
Tego nie wpisuj w tytule przelewu
Okazuje się, że sieć ośmieliła wiele osób i nie do wszystkich spraw formalnych podchodzą na serio. Może to jednak spowodować sporo problemów. Robiąc przelew, w tytule:
unikamy żartów
nie stosujemy wulgaryzmów
nie używamy zwrotów sugerujących zaangażowanie w działania polityczne
nie wpisujemy określeń sugerujących naruszenie prawa, w tym związanych z bronią, porwaniem/okupem, terroryzmem, handlem ludźmi
nie odnosimy się do zakazanych substancji/leków czy usług, np. za narkotyki, dopalacze czy dostarczenie usług seksualnych
Precyzyjne uzasadnienie przelewów jest istotne także dlatego, by nie wywoływało skutków finansowych, np. w postaci podatku od darowizny. Jeśli zwracamy pieniądze np. za wczasy osobie dokonującej rezerwacji, lepiej właśnie tak wpisać w tytule niż żartować, że to "prezent". Podejrzenie i kontrolę finansową mogą wywołać też lakoniczne opisy "przelew środków", "przelew własny" lub gdy tytułów w przelewach brak. Możemy wówczas zostać wezwani do wyjaśnień. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy przelewy są na spore kwoty lub robimy je cyklicznie.
Przykłady "podejrzanych" przelewów
Zobacz w galerii przykłady przelewów, które mogą wzbudzić podejrzenia systemów i analityków bankowych oraz wywołać spore problemy.
Konsekwencja za "podejrzany" tytuł przelewu
Tytuł przelewu widoczny jest zarówno dla banku, jak i dla odbiorcy płatności.
- Fantazja w nazewnictwie często ponosi posiadaczy rachunku. Wpisują tam określenia w stylu: „na dokarmianie małp” czy „masz i bierz” - zaznacza Michalina Nowak z Bankomanii.
Przelewy przechodzą przez systemy i analityków bankowych. Nawet pozornie śmieszny żart może spowodować spore problemy, wśród nich można wymienić:
blokadę środków
zgłoszenie przelewu do urzędu skarbowego
zawiadomienie organów ścigania
poinformowanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
- Jeśli tytuł przelewu budzi wątpliwości, bank może go wstrzymać i skontaktować się z Tobą, by wyjaśnić sprawę. To znacznie opóźni wykonanie przelewu. Każdy bank może też skierować sprawę do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, który przeciwdziała praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Teoretycznie niewinne działanie, może nieść za sobą wiele uciążliwych konsekwencji, dlatego zachęcamy – wpisuj tytuły przelewu zgodnie z prawdą – np. za pizzę, składka na wyjazd, na waciki, itp. - zaznacza Bank Pocztowy.
Czytaj w serwisie:
