W ich rozwoju ważną rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe: spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczu i węglowodanów, zbyt małej aktywność fizyczna, siedzący tryb życia.
Tyciu sprzyja również nieprawidłowo skomponowana dieta. W praktyce otyłość lub nadwaga oznacza zwiększenie masy ciała spowodowane zgromadzeniem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Badania dowodzą, iż na otyłość może cierpieć w Polsce nawet ok. 30 proc. kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób otyłych wzrosła w naszym kraju o ok. 65 proc.
Tymczasem każdy kilogram ponad normę obciąża nasze serce, które już bez tego ma dużo pracy. Uderza ono 100 tysięcy razy na dobę, nigdy nie śpi, nie może mieć żadnych przerw w działaniu, a u kobiet w ciąży pracuje za dwie osoby. Nawet, gdy odpoczywamy serce pracuje dwa razy ciężej niż mięśnie sprintera w czasie biegu.
Zła dieta
Odżywiamy się nieregularnie, sięgając często w pośpiechu po przetworzoną, wysokokaloryczną żywność. Między posiłkami podjadamy orzeszki, paluszki, chrupki, słodycze. Zapominamy o odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Według analiz Instytutu Żywności i Żywienia w ostatnich trzech latach konsumpcja warzyw i owoców wcale się nie poprawiła. By zapobiegać otyłości, a także by ją leczyć powinno się spożywać posiłki zawierające wszystkie niezbędne dla organizmu produkty. Należy jednak - przypominają specjaliści - zważać na to, aby nie były one zbyt tuczące i żeby nie zjadać się nimi w nadmiernych ilościach.
Ruch zawsze pomaga
Wielkim sojusznikiem w walce z nadwagą i otyłością jest aktywność fizyczna. Zdrowe odżywianie i ruch stosowane razem są podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu. Znacznie lepiej przy tym jest zapobiegać otyłości niż ją leczyć, zapobiegać tyciu zaś można naprawdę niewielkim wysiłkiem. Ważne jest tylko, by robić to systematycznie. Wystarczy np. zużyć 100 kcal. dziennie, by w skali roku stracić niepotrzebnych 36 tysięcy kcal, co odpowiada utracie 5 kilogramów wagi.
100 kalorii mniej
Jak zgubić te 100 kalorii dziennie? Wystarczy wybrać się na 15 minutowy szybki spacer, w trakcie którego zgubimy 60 kcal i zjeść o pół kromki chleba mniej, dzięki czemu zaoszczędzimy kolejne 40 kcal.
Źródło:
, Gazeta Współczesna:Za dużo