- Jest to ryba, która praktycznie od 30 lat nie została złowiona w Polskich akwenach. Spotykana jest jedynie w stawach hodowlanych - tłumaczy pan Dawid.
Wielkie zarybianie
Jesiotr kształtem przypomina rekina. Ma ryjkowaty, bezzębny pysk, którym wygrzebuje z dna skorupiaki, mięczaki i larwy owadów. Bywa, że jego ofiarami stają się drobne ryby. Grzbiet ma popielatoszary lub brązowoszary, z lekkim zielonkawym połyskiem. A brzuch - żółtawy lub biały z połyskiem srebrzystym.
To wielka duma wędkarzy z koła nr 80 PZW w Gniewkowie. Niedawno zarybiali podległe im wody: jezioro Nowe w Suchatówce, Stare w Zajezierzu oraz glinianki w Michałowie. Do wszystkich akwenów wpuszczono lina, karasia i karpia. Glinianki w Michałowie wyróżniono jesiotrem.
Polowanie z aparatem
Dawid Rogalski zachęca naszych czytelników z wędkami do tego, by spróbowali zmierzyć się z tą rzadką w dzisiejszych czasach rybą. Apeluje jednak, by po "upolowaniu" jesiotra, utrwalić połów na zdjęciu i wpuścić go do jeziora.
- Jest ich tu stosunkowo niewiele. Pozwólmy im się rozmnożyć i podrosnąć - dodaje. Zaznacza, że w naturze jesiotry potrafią osiągnąć olbrzymie rozmiary. Spotykane są nawet 3-metrowe okazy ważące 250 kilogramów.
Zainteresowanych odsyłamy do skarbnika, Jerzego Kuraszkiewicza (tel. 509-386-553), który wydaje niezrzeszonym w kole wędkarzom stosowne zezwolenia. W Michałowie może się niedługo zrobić bardzo ciasno. Koło zrzesza już bowiem prawie 500 członków. Więcej informacji na stronie www.pzwgniew-kowo.pl.tl
Zawody - 2 maja
2 maja na gliniankach w Michałowie odbędą się spinningowe zawody wędkarskie. Opłata startowa wynosi 10 złotych. Zapisy przyjmowane są w sklepie wędkarskim na rynku w Gniewkowie i u skarbnika koła. Złapać jesiotra tą metodą wydaje się niemożliwe. Ale może komuś się uda. Powodzenia.