Gmina Aleksandrów Kujawski wystartowała do konkursu w ramach porozumień partnerskich z siedmioma samorządami w powiecie: Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka, Nieszawy, Bądkowa, Raciążka , Wagańca i Zakrzewa. Po ocenach formalnych i merytorycznych, projekt został zakwalifikowany do dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki".
Do powiatu spłynie kwota 926 tys.169 zł 49 gr. Zostanie spożytkowana, najogólniej mówiąc, na wyrównywanie różnic w edukacji uczniów ze środowisk wiejskich i miejskich. Chodzi też o zwiększenie uczestnictwa dziewcząt i chłopców w zajęciach uznawanych za typowe dla jednej z tych płci. Zakłada się uświadomienie młodzieży, czym jest funkcjonujący w społecznej świadomości stereotyp płci i przełamywanie tego stereotypu, co może wpłynąć na podnoszenie wiedzy, a w przyszłości stworzyć większą szansę zatrudnienia. Poprzez zorganizowanie czasu wolnego, realizatorzy projektu chcą też m.in. ograniczyć zjawisko wykluczenia społecznego młodych ludzi. W projekcie przewidziano tworzenie kół zainteresowań oraz dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych.
Projekt będzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia przyszłego roku. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych we wszystkich miastach i gminach powiatu poza Koneckiem. Andrzej Olszewski, wójt gminy Aleksandrów Kujawski, zapewnia, że ofertę współpracy przy realizacji tego projektu składano wszystkim gminom. - Być może gmina Koneck współpracuje z innymi podmiotami w tej dziedzinie - mówi.
Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck przyznaje, że rzeczywiście ma podpisane porozumienia z podmiotami z powiatu radziejowskiego, które są liderami rozmaitych programów edukacyjnych. - Udział w każdym takim projekcie wymaga, mimo poważnego dofinansowania, udziału finansowego gminy. Nasza gmina jest mała i biedna. Musimy dokładnie liczyć, na co wydać pieniądze - tłumaczy wójt Borowski.