Oto główne wnioski z najnowszego raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. To kwartalny raport przygotowywany przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
W badaniu zawarte są opinie krajowych przedsiębiorców, m.in. jak radzą sobie z egzekwowaniem należności i jak zatory płatnicze wpływają na działanie ich firm.
Na bazie zgromadzonych odpowiedzi określany jest wskaźnik INP. To znaczy: odzwierciedlenie problemów z odzyskiwaniem zapłaty za wystawiane faktury. Tym razem wartość INP osiągnęła drugi co do wysokości wynik w historii całego, 5-letniego badania. Wniosek? Polskie zakłady radzą sobie coraz lepiej z odzyskiwaniem należności. Wkrótce problemy z zadłużeniem będą jedynie minimalnie wpływać na sytuację gospodarczą w kraju.
Najlepiej z odzyskiwaniem należności radzą sobie firmy najmniejsze. W co czwartej z nich mówią, że kontrahenci płacą im w terminie, więc one same nie mają problemów z odzyskaniem własnych należności. Gorzej wygląda sytuacja firm małych (w których pracuje od 10 do 49 osób). Tutaj co 8. firma nie ma problemu z odzyskiwaniem należności. Wśród małych i średnich przedsiębiorstw w tej sytuacji jest już co 11. z nich.
Najnowsze dane mogą też wskazywać, że polskie firmy pokonały kryzys gospodarczy. To poniekąd efekt tego, że coraz bardziej dbają one o stan swoich portfeli i stosują coraz lepsze narzędzia do monitorowania kontrahentów oraz egzekwowania zapłaty. Obecnie z opóźnieniem płacona jest co czwarta faktura, w tym największy odsetek niezapłaconych faktur to te, którym nie minęły jeszcze 3 miesiące od daty zapłaty.
(oprac.): pio, za: raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”
