Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy w pandemii? W Kujawsko-Pomorskiem bez większego problemu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pandemia zasadniczo nie wpłynęła w naszym regionie na zainteresowanie zdobywaniem prawa jazdy. Z kolei zima nieco zdezorganizowała egzaminy we Włocławku
Pandemia zasadniczo nie wpłynęła w naszym regionie na zainteresowanie zdobywaniem prawa jazdy. Z kolei zima nieco zdezorganizowała egzaminy we Włocławku Fot. Wojciech Arkuszewicz
Kandydaci na kierowców bez przeszkód, pamiętając tylko o reżimie sanitarnym, mogą zapisywać się i przystępować do egzaminów. Ruch w ośrodkach egzaminacyjnych naszego regionu zmniejszył się nieco tylko we Włocławku i to na skutek zimy.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

- W dwóch pierwszych miesiącach tego roku do egzaminów praktycznych podeszło u nas o 2,8 procent więcej kursantów niż w tym samym okresie roku biegłego. Ale jednocześnie o 17 procent spadła liczba egzaminów teoretycznych – wylicza Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu (wraz z ośrodkiem zamiejscowym w Grudziądzu).

Różnice między egzaminem praktycznym a teoretycznym są tak duże z powodu dużej zdawalności tych drugich – w Toruniu na podstawową i najbardziej popularną kategorię „B” (auto osobowe) wyniosła w ubiegłym roku 58,2 proc., zaś w dwóch pierwszych miesiącach tego roku nieco mniej – 54,4. Większość podchodzących do egzaminów zdaje za pierwszym razem, więc nie muszą zapisywać się na drugi czy kolejne. Z kolei egzamin praktyczny zdawało w 2020 roku średnio 34,7 proc. kursantów.

Lepiej w WORD-ach już było

- Teraz rocznie do egzaminów podchodzi około 2700 osób, zaś w najlepszych latach 2008 – 2009 było to aż 6 tysięcy – kontynuuje Marek Staszczyk. - I takie są możliwości logistyczne ośrodka w Toruniu, co nie znaczy, że kadrowe, bo liczba pracowników dobierana jest zależnie od potrzeb. Obecnie są oczywiście mniejsze.

To też może Cię zainteresować

Czasy są trudne. Mniejsza liczbą podchodzących do egzaminów przekłada się na mniejsze dochody WORD-ów w całym kraju. Pandemia też utrudnia pracę ośrodkom. Przykładowo 20 procent toruńskich egzaminatorów przeszło już covid-19.

Toruński WORD wprowadził obostrzenia sanitarne: wszyscy noszą maseczki, sale i samochody są dezynfekowane (także ozonowane) i wietrzone, obowiązuje dezynfekcja rąk. W salach trzeba utrzymywać dystans społeczny. Ten z kolei nie jest możliwy do utrzymania w autach egzaminacyjnych.

We Włocławku dała się we znaki zima

- Zima mocno dała się nam we znaki. Były takie dni, że nie byliśmy w stanie utrzymać w należytym stanie zasypywanego śniegiem placu manewrowego i ulice także były białe. Musieliśmy odwołać egzaminy praktyczne, bo egzaminatorzy nie mogli zweryfikować umiejętności kursantów – mówi Marek Stelmasik, dyrektor WORD we Włocławku. - Do tej zapaści zimowej doszła epidemia – wciąż otrzymujemy telefony od osób zapisanych na egzaminy z informacją, że są chore lub na kwarantannie i nie mogą stawić się w wyznaczonym czasie. W takiej sytuacji proponujemy inny termin.

Na szczęście zarażenia wśród egzaminatorów nie sparaliżowały pracy ośrodka, bo są pojedyncze.

Nadzieja jest w wiośnie

Dyrektor Stelmasik przewiduje ożywienie w egzaminach wiosną. 1 kwietnia WORD rozpocznie egzaminowane na nowych samochodach osobowych hyundai i 20, które zastąpią kia picanto. Ośrodki szkolenia kierowców we Włocławsku i okolicach także sukcesywnie wymieniają samochody na ten właśnie model. Miały czas, bo WORD ogłosił przetarg pod koniec października.
W styczniu (to najświeższe dane) zdawalność egzaminów teoretycznych we Włocławsku wyniosła 57,5 proc., zaś praktycznych 39,5.

W Bydgoszczy bez zmian

- Pomimo zimy i pandemii nie zauważamy mniejszego zainteresowania zdobywaniem prawa jazdy. Owszem, wiele osób przekłada terminy egzaminów, ale panie z Biura Obsługi Klienta zdążyły się już przez ostatni rok do tego przyzwyczaić i nabyć biegłości w wyznaczaniu kolejnych terminów – wyjaśnia Tomasz Szoch, zastępca dyrektora bydgoskiego WORD-u, egzaminator nadzorujący.

To też może Cię zainteresować

Zdawalność egzaminów praktycznych w Bydgoszczy oraz Inowrocławiu (w którym znajduje się ośrodek zamiejscowy WORD-u) wynosi nieco ponad 32 procent. Praktyka przekracza 61 procent.

Kierowcy ambulansów szkolą się na potęgę

- Mamy zdecydowany spadek zainteresowania szkoleniem kierowców flotowych, natomiast dużo szkolimy kierowców ambulansów medycznych i transportu medycznego. W tym pierwszym przypadku wynika to z ograniczenia mobilności firm i ich pracowników w czasie pandemii, a w drugim z faktu, że kierowcy ambulansów muszą mieć aktualne uprawnienia do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego – wyjaśnia Bogusław Bach, właściciel Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy „Toruńska Akademia Jazdy”.
Takie kursy organizowane są także dla kierowców straży gminnych i miejskich oraz pogotowia gazowego i energetycznego, bo tego wymaga rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 15 maja 2013 roku.

Na placu ośrodka w Toruniu kierowcy uczą się bezpiecznej jazdy w różnych, często trudnych warunkach pogodowych. Doskonalą technikę radzenia sobie w poślizgu, do czego służą specjalne maty poślizgowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska