Na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zostanie wprowadzony w Polsce stan epidemii. Zajęcia w szkołach, przedszkolach, a także na uczelniach wyższych zostają zawieszone do Wielkanocy.
Jest to decyzja, związana oczywiście z szerzącą się epidemią koronawirusa w Polsce.
- Najbliższe tygodnie muszą być czasem pełnej dyscypliny. To egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy - powiedział Mateusz Morawiecki.
Koronawirus w kujawsko-pomorskiem - raport na żywo
- To nie jest przerwa wakacyjna, a przerwa, która ma pomagać w zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że w 90 procentach szkół odbywają się zajęcia online.
Zapytaj eksperta w temacie koronawirusa - kliknij poniżej i zadaj pytanie w interaktywnym wywiadzie.

Od 25. marca nauczyciele będą mieli obowiązek realizacji podstaw programowych. Rozporządzenie wprowadza obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy. Nauczyciele będą mogli wystawiać oceny uczniom.
Śledź na bieżąco sytuację w kraju
Rząd zdecydował także, że wzrasta kara za nieprzestrzeganie kwarantanny z maksymalnie 5 tys. zł. do 30 tys. zł.
W związku z wydłużeniem przerwy w zajęciach szkolnych, przedłużony zostanie także zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Szczegóły są opracowywane.
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii, nie zmieni się data wyborów prezydenckich - przekazał Morawiecki. Nadal aktualna pozostaje data 10. maja, jako data pierwszej tury.
Na godzinę 20 zaplanowano orędzie do narodu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce zachorowało już 411 osób, z czego 5 zmarło. Jednak według premiera, ministra zdrowia, jak i samych lekarzy w najbliższym czasie liczby te mogą zdecydowanie wzrosnąć.
Stan epidemii - co to jest i co oznacza?
W Polsce wprowadzono stan epidemii. Jak poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski on sam na terenie całej Polski, jak i wojewodowie na terenie swoich województw, mogą wyznaczać rolę personelu medycznego, ale również innych osób w zwalczaniu epidemii.
W praktyce oznacza to, że szef resortu zdrowia lub wojewoda będzie mógł delegować kogoś do pracy na obszar, który jest niezbędny, by epidemia została powstrzymana.
