Rzecznik rządu powiedział, że "wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej".
Pilne spotkanie w BBN. Rzecznik rządu apeluje
– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział rzecznik rządu.
Na spotkanie przybyli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.
Wcześniej na Twitterze Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Czym się zajmuje?
Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.
Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.
Po spotkaniu w BBN: Polska zwiększa gotowość bojową niektórych jednostek. Zostanie uruchomiony art. 4 NATO?
Z informacji przekazanych przez rzecznika rządu wynika, że w związku z sytuacją do jakiej doszło w powiecie hrubieszowskim wdrożono odpowiednie procedury, takie jak: podwyższenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych oraz zwiększenie gotowości bojowej innych formacji mundurowych.
– Zdecydowaliśmy, że dojdzie do analizy, czy rozpocząć procedurę z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy na bieżąco o wszystkim informować. Za chwilę rozpocznie się posiedzenie rządu – dodał Piotr Müller.
Przypomnijmy, że w myśl art. 4 NATO, "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".
Szef BBN Jacek Siewiera przekazał z kolei, że odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stolteberga. – Weryfikujemy przesłanki artykułu 4. NATO. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami i spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską – powiedział.
Pilne spotkanie w BBN
W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.
Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem
Rozmowa prezydentów Polski i USA miała związek z wydarzeniami pod Hrubieszowem, gdzie zginęły dwie osoby.
- Przed chwilą odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformował wcześniej na Twitterze Jakub Kumoch.
We wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller po zakończeniu spotkania w BBN poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.
Także Stoltenberg poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą, w której złożył kondolencje.
"NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał sekretarz generalny NATO.
i.pl, PAP
