Wśród naukowych sław, które przyjechały do Torunia, znalazł się też specjalny gość z Harvardu - profesor Owen**Gingerich**. To chyba jeden z największych znawców dorobku Mikołaja Kopernika - jest światowym autorytetem w historii astronomii renesansowej i nowożytnej
Gingerich jest też autorem dzieła pod przewrotnym tytułem "Książka, której nikt nie przeczytał". To historia wieloletnich poszukiwań egzemplarzy dwóch pierwszych wydań "De revolutionibus...", rozrzuconych po całym świecie. O tym, co odkrył "na marginesach" opowiadał też podczas sobotniego odczytu.
Spotkanie zorganizowano z okazji kończących się przygotowań do wydania reprintu "De revolutionibus orbium celestium", nad którym pracują Wydawnictwa Unikatowe "Geisler i Geisler". Dzieło Kopernika wydane zostanie na specjalnym papierze z bawełny z domieszką lnu. Odtworzone będą tez znaki wodne, zawarte w pierwszym wydaniu "O obrotach..." z 1543 roku z Norymbergi. Reprint obłożony zostanie w deski, obite skóra koźlęcą i jagnięcą.
Premiera reprintu "De revolutionibus..." planowana jest na 23 października i wiele wskazuje na to, że nastąpi ona w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Wydrukowanych ma zostać 460 egzemplarzy tego dzieła, a po premierze matryca księgi ma zostać oficjalnie zniszczona, tak by niemożliwe było dokonywanie dodruków. Ci, którzy chcieliby mieć w swej biblioteczce egzemplarz dzieła Kopernika, musza przygotować się na bardzo poważny wydatek - księga kosztować będzie 6,5 tysiąca złotych. Wiadomo jednak, że do toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej trafi jeden gratisowy egzemplarz tego dzieła.
Premiera w Toruniu?
tekst i fot. (szym)

Owen Gingerich podczas sobotniego wykładu w toruńskim Planetarium.
W sobotę w toruńskim Planetarium spotkali się naukowcy z polskich uniwersytetów, by podyskutować o znaczeniu dzieła Mikołaja Kopernika "O Obrotach Ciał Niebieskich" - wszystko to z okazji przygotowywanego przez warszawskie wydawnictwo reprintu dzieła toruńskiego astronoma.