Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Grudziądza zapewnia, że strajkujący nauczyciele nie stracą na uposażeniu. Prawo:"Nie można zapłacić za niewykonaną pracę"

(PA)
W Grudziądzu za strajkiem opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli
W Grudziądzu za strajkiem opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli Karol Makurat
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza zapewnia, że „uposażenie nie zostanie pomniejszone o stawki za dni, w których nauczyciele będą protestować” - czytamy na oficjalnym profilu Facebook-a prezydenta Grudziądza. Kodeks Pracy, Ustawa o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych oraz kurator oświaty z Bydgoszczy informują, że za wypłacenie wynagrodzeń strajkującym grozi zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski wspiera nauczycieli w ich postulatach i działaniach. - "Jako prezydent stoję przed dużym wyzwaniem zapewnienia w czasie strajku bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, niemniej jednak przesyłam wyrazy mojego zrozumienia przedstawionych postulatów płacowych jak i poszanowania zawodu - na Facebook-u pisze Maciej Glamowski, prezydent.

PISALIŚMY O STRAJKU: Za strajkiem w Grudziądzu opowiedziało się 94,5 proc. nauczycieli! Jakie mają argumenty? Ile zarabiają?

Włodarz jednocześnie zapewnia, że „uposażenie nie zostanie pomniejszone o stawki za dni, w których nauczyciele będą protestować” - czytamy na oficjalnym profilu Facebook-a prezydenta Grudziądza. Maciej Glamowski, co warto zaznaczyć, nie wspomina w jakiej formie prawnej zamierza zabezpieczyć i wypłacić pieniądze za dni strajku tym, którzy do niego przystąpią.

Takiego działania absolutnie nie planuje Andrzej Rodziewicz, wójt gm. Grudziądz. - Prawo nie zezwala na zapłacenie za niewykonaną pracę - jednoznacznie odpowiada wójt Rodziewicz. I powołuje się m.in. na zapisy Kodeksu Pracy i Ustawy o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych oraz stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

CZYTAJ TEŻ
: Powiat grudziądzki. Gdzie nauczyciele nie będą strajkować? Sprawdziliśmy

Art. 80 ust. 2 przytoczonej Ustawy mówi: „ W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia”.

Zbieżna ze stanowiskiem wójta gm. Grudziądz jest informacja Marka Gralika, kujawsko - pomorskiego kuratora oświaty opublikowana w liście do nauczycieli. Czytamy, m.in. (...) I sprawa, która, być może, nie ma dla Państwa dużego znaczenia, a o której wspominam tylko z potrzeby zachowania należytej staranności w przedstawieniu wszystkich potencjalnych skutków strajku. Za każdy 8-godzinny dzień strajku zostanie potrącone wynagrodzenie. W świetle art. 80. kodeksu pracy (wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną) i stanowiska regionalnych izb obrachunkowych, które mogą postawić jednostkom samorządu terytorialnego zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych nie są uprawnione deklaracje niektórych samorządów, że strajkującym wypłacone zostanie pełne wynagrodzenie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska