Niemiecka Para Prezydencka – Frank-Walter Steinmeier wraz z Pierwszą Damą Elke Buedenbender – we wtorek składają wizytę w Polsce. W południe w Belwederze zostali oni powitani przez polską Parę Prezydencką i udali się na rozmowy.
Jako pierwsza zaplanowana jest rozmowa Par Prezydenckich, następnie rozmowa "w cztery oczy" Prezydentów Polski i Niemiec oraz rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem. Następnie, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się z przedstawicielami mediów.
– Spotkanie Prezydentów Polski i Niemiec to przede wszystkim okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie oraz sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce – przekazał Jakub Kumoch. Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że wizyta Prezydenta Niemiec – pierwsza od czasu jego reelekcji w lutym b.r. – "to ładny gest wobec Polski, sąsiada i największego partnera handlowego Niemiec oraz wobec Prezydenta Dudy, z którym łączą go osobiste, przyjacielskie stosunki".
Kumoch przekazał, że po zakończeniu spotkania z Prezydentem Steinmeierem Andrzej Duda uda się do Rzeszowa na szczyt z Prezydentami grupy B3 – Litwy, Łotwy i Estonii: Gitanasem Nausėdą, Egilsem Levitsem oraz Alarem Karisem. – Spotkania tej grupy są bardzo częste, ponieważ kraje te stanowią zwartą grupę przyjaciół Ukrainy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ostatnio Prezydenci widzieli się w Brukseli, niewykluczone są kolejne spotkania – podkreślił prezydencki minister.
Nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich?
Jak zauważa Deutsche Welle, niemieckie stanowisko wobec pomocy zbrojnej dla Ukrainy, a także dotychczasowa polityka wobec Rosji naszego zachodniego sąsiada, są powszechnie krytykowane przez polskie władze. Steinmeier był w przeszłości wielkim zwolennikiem prorosyjskiej polityki Berlina, negocjował m.in. projekt Nord Stream, i nie brał pod uwagę ostrzeżeń w tej sprawie płynących z polskiej strony.
"Steinmeier bronił kontrowersyjnego projektu gazowego mimo wszystkich zastrzeżeń ze strony Europy Wschodniej - nie tylko jako minister spraw zagranicznych, ale także później jako prezydent" - zauważa Deutsche Welle.
Teraz Kancelaria Prezydenta RFN zapewnia, że Niemcy stoją "razem z Polską po stronie Ukrainy". W otoczeniu Steinmeiera słychać również głosy, że sytuacja na Ukrainie może odmienić stosunki polsko-niemieckie.
