Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 4 ODCINEK 23

- Widoczne spadki ciśnienia wody w sieci w czasie upałów, szczególnie w porach wieczornych, są wynikiem zwiększonego zużycia wody, głównie do podlewania - wyjaśnia Justyna Banaszek - Turzyńska, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kęsowie (pow. tucholski), która podkreśla, że obecnie nie obserwują problemu z dostępnością wody, jednakże należy pamiętać, że skutki suszy w przypadku ujęć podziemnych będą odczuwalne za kilka lub nawet kilkanaście lat.
Rury nie są z gumy
Dodaje, że spadki ciśnienia wody w sieci nie są wynikiem braku wody w ujęciu, a zwiększonym chwilowym zużyciem w czasie podlewania: - Dobowe zużycie wody na terenach wiejskich w okresie letnim, szczególnie w okresach suszy, stanowi czasami nawet 300% dobowego zużycia w okresie zimowym.
To też może Cię zainteresować
Praca ujęć wody oraz stacji uzdatniania wody jest dostosowana do zasobów ujęcia, a rury nie są z gumy.
- Dlatego niezmiernie ważne jest wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania - twierdzi Justyna Banaszek - Turzyńska. - Jeśli teraz nie będziemy wody oszczędzać, to za kilka lat może jej nam zabraknąć.
A już teraz w czasie upałów problemy z kiepskim ciśnieniem w kranach mają m.in. mieszkańcy gm. Koronowo (pow. bydgoski).
Sławomir Marszelski, zastępca burmistrza Koronowa przypomina, że łączna długość sieci wodociągowych w tej gminie wynosi około 380 kilometrów: - Zasilanie w wodę zapewnia 20 Stacji Uzdatniania Wody. Przy tak rozległej sieci wodociągowej działania gminy związane z zapewnieniem pewności zasilania w wodę mają dwojaki charakter. Po pierwsze budowa połączeń (spinek wodociągowych) sieci celem wprowadzenia możliwości dostarczania wody do odbiorców także z innych stacji. Po drugie budowa nowych studni głębinowych w ramach rozbudowy istniejących Stacji Uzdatniania Wody.
Nowe studnie głębinowe powstają w Mąkowarsku, we Wtelnie, Łąsku Wielkim.
Trzeba wiercić głębiej
Kolejne inwestycje planują także w gm. Świekatowo. Ostatnio budowana studnia głębinowa w miejscowości Małe Łąkie musiała być głębsza niż ta, która istniała tam wcześniej. - A chcemy wybudować jeszcze jedną studnię, rozbudować stację uzdatniania wody, by zwiększyć przepustowość – dodaje Marek Topoliński, wójt Świekatowa. - I pewnie trzeba będzie wiercić jeszcze głębiej.
- Poziom wód gruntowych obniża się - mówi Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, w PGW „Wody Polskie”. - Studnie są coraz głębsze, coraz częściej woda jest dopiero na poziomie 80-100 metrów. Dlatego zachęcamy do zbierania deszczówki!
- Na szczęście coraz więcej osób łapie wodę opadową - twierdzi wójt Świekatowa. - Przybywa zbiorników i to cieszy.
Inwestycje kontra susza
- Jeszcze kilka lat temu zdarzały się spadki ciśnienia wody w kranach – mówi mieszkanka gminy Obrowo (pow. toruński). - Dziś nie ma już takich problemów.
Andrzej Wieczyński, wójt gm. Obrowo podkreśla, że to efekt około dwudziestu lat inwestycji: - Wybudowaliśmy dwa kolektory, pobieramy wodę z Torunia, a oprócz tego mamy swoje studnie głębinowe, więc jej nie zabraknie. Zmodernizowaliśmy stacje ciśnieniowe, ale w okresie zwiększonego zużycia, może lokalnie wystąpić krótkotrwały spadek ciśnienia w sieci wodociągowej.
Z kolei na terenie gm. Lubiewo (pow. tucholski) liczącej 6 tys. mieszkańców są trzy stacje uzdatnia wody (Bysław, Lubiewo, Sucha), ale obecnie dostarczają ją te w Bysławiu i Suchej.
To też może Cię zainteresować
- W czerwcu 2021 została oddana do użytku przebudowana, zmodernizowana stacja uzdatniania wody w Bysławiu a obecnie jest modernizowana stacja uzdatnia wody w Lubiewie i z tego powodu jest wyłączona z użytkowania - wyjaśnia Joanna Jastak, wójt gminy Lubiewo. - SUW Bysław obecnie zasila 3/4 mieszkańców naszej gminy w wodę. Oczywiście mamy obawy, że podczas suszy - a tym samym zwiększonych poborów wody - może wystąpić czasowe ograniczenia w ilości dostarczanej wody. Ta sytuacja potrwa do końca lata.
Pani wójt liczy, że od września będą już funkcjonować prawidłowo trzy stacje.
- Wciąż nie szanujemy wody, za mało jej oszczędzamy - mówi mieszkanka pow. bydgoskiego. - Sąsiedzi śmieją się z naszej rodziny, bo zainwestowaliśmy w kolejne zbiorniki na deszczówkę, a oni zrobili coś dla siebie - kupili większy basen.
***
Dwa dni z solidną wiedzą - 20 paneli tematycznych, ponad 50 prelegentów: praktyków, naukowców, ekspertów w swojej dziedzinie, a do tego możliwość wymiany doświadczeń, dyskusji, rozwiązywania problemów i poznania nowatorskich rozwiązań - to wszystko podczas I Konferencji Samorządowej „Czas na regiON”.
Już teraz zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami, poznaj szczegółową agendę, tematy oraz prelegentów