Popularność studni na wsiach nie maleje, za to rośnie w gminach podmiejskich.
Różna głębokość studni
Do wyboru są studnie abisyńskie, hydroforowe lub głębinowe. Studnia abisyńskia (do 10 metrów) to wąska rura zakończona filtrem. Wierci się też hydroforowe studnie głębsze (do 30 metrów), w których rurę z filtrem wprowadza się w podłoże przy pomocy rury osłonowej. Studnie głębinowa to rura z osłoną, która zagłębia się w podłoże nawet na kilkadziesiąt metrów. W odwiercie umieszcza się przewód z pompą głębinową.
Miejsce ulokowania studni regulują przepisy, np. jej odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 5 metrów, zaś od budynków inwentarskich, silosów, kompostownika musi wynosić co najmniej 15 m.
Badanie wody raz w roku
Woda z własnego ujęcia wymaga uzdatniania, jeśli chcemy ją spożywać. Najczęstszym problemem jest podniesiona zawartość żelaza i manganu. Maksymalne stężenia substancji obecnych w wodzie (żelaza, manganu, jonu amonowego, azotanów, bakterii z grupy coli) reguluje rozporządzenie ministra zdrowia.
Badanie wody ze studni powinno się wykonywać raz w roku. Można to zrobić w sanepidzie lub w laboratorium komercyjnym. W zależności od ilości i rodzaju zanieczyszczeń, dobiera się urządzenia filtracyjne, odżelaziacze i zmiękczacze wody oraz lampy bakteriobójcze.
Zdarzają się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych, ale w Kujawsko-Pomorskiem tylko w bardzo suche lata brakuje wody w studniach.
Jak obudować studnię?
Studnia to nie tylko odwiert, trzeba ją też obudować. Znaleźliśmy kilka sposobów. Zobaczcie w naszej galerii.
