https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy trawienne - jak sobie z nimi radzić? Sięgnij po zioła!

oprac. (maga)
- te dolegliwości mogą zepsuć wakacje. Jak walczyć z problemami trawiennymi?
- te dolegliwości mogą zepsuć wakacje. Jak walczyć z problemami trawiennymi? sxc.hu
Największą pomoc dla układu trawiennego niosą mieszanki ziół. Mieszanki można komponować samemu w postaci np. ziołowych naparów. W wakacje jest to utrudnione, dlatego wygodniejsze jest stosowanie gotowych preparatów - tabletek, pastylek czy kropli.

Jednym ze sposobów jest spożywanie mięty pieprzowej - napary otrzymywane z jej liści już kilkaset lat temu znalazły zastosowanie w zaburzeniach trawienia, w zaburzeniach pracy wątroby i dróg żółciowych.

- Substancją zawartą w liściach mięty, której działanie jest zbawienne dla układu trawiennego jest olejek miętowy oraz wchodzący w jego skład mentol - mówi dr n. farm. Katarzyna Żurowska. - Olejek ten, a szczególnie mentol, pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, ułatwia procesy trawienne, reguluje kurczliwość w obrębie przewodu pokarmowego. Podany doustnie działa przeciwdrobnoustrojowo - niszczy bakterie chorobotwórcze flory bakteryjnej jelit oraz drożdżaki. Dzięki temu reguluje procesy trawienne. Mechanizm działania mentolu polega na blokowaniu kanałów wapniowych, co przeciwdziała skurczom mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Oprócz mentolu zawartego w olejku miętowym liści mięty, wpływ na trawienie mają związki terpenowe zawarte w olejkach eterycznych o smaku gorzkim, zwane aromatyczno-gorzkimi. Te ostatnie, oprócz stymulowania wydzielania enzymów trawiennych, wykazują działanie rozkurczające na mięśnie przewodu pokarmowego. Efektem tego działania jest wzmożenie produkcji żółci w wątrobie i ułatwienie spływu żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.

Układ trawienny nie ma wakacji! Poznaj zasady zdrowego żywienia podczas urlopu
Do najbardziej charakterystycznych surowców gorzkich i gorzko-aromatycznych należą: ziele karczocha, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń cykorii, korzeń arcydzięgla, owoc kopru, naowocnia pomarańczy gorzkiej, nasiona gorczycy, korzeń rzodkwi oraz bogate w olejki eteryczne kminek, majeranek, ziele estragonu, kolendry i tymianku. Dla wspomagania trawienia zaleca się stosowanie preparatów zawierających te i inne surowce gorzkie lub niewielkie ilości potraw czy napojów z ich zawartością (tzw. przystawki i aperitify) krótko przed posiłkiem, aby rozpoczęła się naturalna stymulacja procesów trawiennych.

Największą pomoc dla układu trawiennego niosą mieszanki wspomnianych ziół i stanowią zdecydowanie lepszy sposób na regulowanie jego czynności niż zioła stosowane pojedynczo. Mieszanki można komponować samemu w postaci np. ziołowych naparów. - W wakacje jest to utrudnione, dlatego wygodniejsze jest stosowanie gotowych preparatów - tabletek, pastylek czy kropli - dodaje Katarzyna Żurowska. - Mamy wtedy pewność, że proporcje ziół są odpowiednio dobrane, aby w optymalny sposób wspomagać pracę układu trawiennego, dlatego warto pamiętać o spakowaniu preparatu na trawienie do wakacyjnej apteczki.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Plomba

Ja go biorę od prawie miesiąca czasu i myślę, że przez kolejny też skorzystam z jego pomocy. Praca jelit zdecydowanie się poprawiła i nie mam napiętego i bolącego brzucha. Nie biegam raz w tygodniu tylko raz na dwa dni do toalety, co dla mnie jest dużą zmianą. Staram się również pić więcej wody i utrzymywać aktywność fizyczną. 

L
Lukier

Ja z kolei nie jestem zwolennikiem farmakologii. Uważam, że jeśli rośliny pochodzą ze sprawdzonego źródła i są przebadane, będą miały duże działanie zdrowotne. Leki najczęściej mocno obciążają żołądek. Roślin nadal nie doceniamy, a potrafią dużo więcej, niż nam się wydaje. 

L
Lukier

Biorę herbaya od około dwóch tygodni. To co mnie najbardziej cieszy to brak wzdęć i zaparć. Coś się odblokowało i odczuwam ulgę. Wyglądam lepiej ale i lepiej się czuję. Mam wrażenie, że to nawet nie dieta, tylko stres przyczynił się do kłopotów z układem pokarmowym. 

G
Gwarek

Na jelitka bardzo dobry jest ekstrakt z liści senesu, np. w formie kapsułek Herbaya. Bardzo dobrze działa na regulację pracy jelit, przyspiesza przez to i ułatwia trawienie. 

i
izulka

Od pewnego czasu zaczęłam mieć problemy trawienne :/ Być może po prostu się starzeje i wątroba już nie pracuje na najwyższych obrotach. Jeżeli wiem, że będę spożywać ciężki posiłek ratuje się Sylimaryną, która pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji wątroby i ułatwieniu trawienia. Póki co pomaga, przy czym nadmienię, że staram się stosować coraz to zdrowszą dietę i eliminuje złe nawyki żywieniowe. Niemniej są okazje (urodziny, święta, organizowane obiady) kiedy się tego nie da uniknąć :)

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska