Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z wodą w gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski). Są bakterie grupy coli

Redakcja
wa
Warunkowa przydatność wody z ujęcia Narty do spożycia. W próbkach pobranych do badania Sanepid stwierdził bowiem jedną kolonię bakterii grupy coli.

Woda z ujęcia Narty dociera za pośrednictwem sieci wodociągowej Narty-Kłóbka do 49 miejscowości w gminie Lubień Kujawski, między innymi do Lubienia Kujawskiego, ale też Kanobrodu, Modliborza, Nart, Woli Olszowej, Woli Dziankowskiej, Kaczawki, Kalisk, Rutkowic, Kamiennej. I w próbkach pobranych do badania w Lubieniu Kujawskim i Kanibrodzie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny we Włocławku stwierdził obecność bakterii grupy coli.

Przekroczenie normy nie było duże - jedna kolonia w 100 ml

Przekroczenie normy nie było duże - w 100 ml stwierdzono 1 kolonię (norma zero kolonii). W ubiegłym roku taka liczba jednostek jak jeden była dopuszczalna. Ale w tym roku normy się zmieniły. Co w tej sytuacji zrobił Sanepid? Wprowadził ograniczenia w korzystaniu z wody dostarczanej z ujęcia w Nartach. A to oznacza, że można ją pić po przegotowaniu.

O zanieczyszczonej wodzie w fontannach czytaj tutaj

Wody do codziennego mycia nie trzeba gotować

- Przegotowania wymaga też woda używana do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt - informuje Mariola Fejdowska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny we Włocławku.

I uwaga! Wodę należy gotować minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania należy ją pozostawić do ostudzenia. Bez przegotowania woda może być stosowana do codziennego mycia, celów gospodarczych, spłukiwania toalet.

Trwa płukanie i chlorowanie sieci wodociągowej

Jak długo potrwają ograniczenia? - N a razie sieć jest płukana i chlorowana - mówi burmistrz Marek Wiliński. - I czekamy na wyniki kolejnych badań próbek wody. Władze gminy Lubień Kujawski nie wykluczają, że doszło jedynie do zanieczyszczenia próbek, bo w czasie poboru była bardzo wysoka temperatura. Ale czy alarm był fałszywy, okaże się po kolejnych badaniach Sanepidu. W każdym bądź razie tego ostrzeżenia nie można było zlekceważyć.

Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska