Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE z matematyki. "Geometrię trzeba będzie nadrobić"

Do próbnego egzaminu z matematyki przystąpili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy
Do próbnego egzaminu z matematyki przystąpili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki choć trochę stresował uczniów, okazał się nie najgorszy. Najwięcej problemów sprawiły młodzieży zadania z geometrii. - Ten materiał trzeba będzie nadrobić - mówią.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki odbył się w czwartek 18 marca 2021. Arkusz został przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zawierał 19 zadań, w tym mniej zadań otwartych niż w poprzednich latach. Na rozwiązanie arkusza uczniowie mieli 100 minut (uczniowie z dostosowaniami o 50 minut więcej).

To też może Cię zainteresować

Próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki - czy było łatwiej?
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki na egzaminie ósmoklasisty w bieżącym 2021 będą obowiązywały obniżone wymagania w związku z nauką zdalną. Z matematyki zrezygnowano m.in. z części zagadnień dotyczących działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył). W czwartek 18 marca 2021 podczas próbnego testu ósmoklasiści mieli okazję się przekonać, czy arkusz z zadaniami rzeczywiście był łatwiejszy. Zdania uczniów na ten temat były podzielone.

- Spodziewałam się znacznie trudniejszych zadań i zaskoczył mnie poziom próbnego egzaminu z matematyki - mówi Zosia Lewandowska, ósmoklasistka z SP im. Kazimierza Górskiego w Rojewie. - Rozwiązałam wszystkie zadania, nic mnie nie zaskoczyło. Dłużej musiałam się jedynie zastanowić nad dwoma zadaniami otwartymi z geometrii. Najtrudniejsze było chyba ostatnie, w którym należało obliczyć obwód figury geometrycznej, jaka powstała po podzieleniu kwadratu. Czas wykorzystałam do końca, ostatnie 5 minut przeznaczyłam na przeniesienie rozwiązań na kartę odpowiedzi, bo o tym też trzeba było pamiętać. Myślę, że teraz skupię się na uzupełnieniu wiadomości z geometrii, bo generalnie jest to trudny dział. Podczas próbnego egzaminu z matematyki przekonałam się za to, że świetnie idą mi zadania z procentami.

Podobne zdanie mają ósmoklasiści z SP 10 we Włocławku. - Zadania zamknięte były dość proste. Niby podchwytliwe, ale bez problemów można było je wykonać – mówi natomiast Aleksandra Markowska z SP nr 10 we Włocławku. - Większym problemem były zadania otwarte, ale w sumie podobne były do tych, które wykonywaliśmy na wcześniej na lekcjach.

- Poziom egzaminów nie był aż taki wysoki, jak oczekiwaliśmy – dodaje Wiktor Obrębski z tej samej szkoły. - Podobne zadania wykonywaliśmy wcześniej na lekcjach z repetytorium. Zaskoczenie było jedno – myślałem, że testy będą trudniejsze. Musieliśmy między innymi obliczyć pola kwadratów, obwód.

Ósmoklasiści: - Zawiniło zdalne nauczanie

Więcej czasu planuje poświęcić geometrii także Mariusz Balcerzak, ósmoklasista z SP w Brzozie. - Zadania z geometrii nie były dla mnie zbyt łatwe. Ale według mnie to przez zdalne nauczanie, ponieważ akurat tego działu matematyki trudniej się nauczyć przez internet. Sporo czasu zajęło mi też zadanie o kupowaniu róż. Po tym próbnym teście widać, że mamy duże zaległości, które trudno będzie nadrobić przed egzaminem. Jeśli w ogóle wrócimy do szkoły, to na krótko i według mnie niewiele już to zmieni.

Próba przed prawdziwym egzaminem

W Szkole Podstawowej w Czaplach (gmina Świecie) próbny egzamin pisało 18 uczniów. - Wyszli z umiarkowanymi humorami. Nie narzekali, aby test był trudny, ani nie mówili, że był też łatwy. Dobrze, że uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak organizacyjnie wygląda taki test – mówi Monika Orłowska, dyrektor SP w Czaplach.

W piątek 19 marca 2021 ósmoklasiści przystąpią do próbnego egzaminu z języka obcego nowożytnego. Większość z nich napisze język angielski. Próbny test z języka obcego rozpocznie się o godz. 9, a na jego napisanie uczniowie będą mieć 90 minut.

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy. CKE uczula, aby nie wystawiać za niego uczniom ocen, ponieważ test ma charakter informacyjny i diagnostyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska