Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próby obciążeniowe nowego mostu w Toruniu wypadły bardzo dobrze. Obiekt zostanie oddany do użytku 9 grudnia? [zdjęcia]

(GB)
- Toruńska konstrukcja jest wzorcowa - mówi Zbigniew Szubski.
- Toruńska konstrukcja jest wzorcowa - mówi Zbigniew Szubski. Lech Kamiński
Próby obciążeniowe nowego mostu wypadły bardzo dobrze. Wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie oddany do użytku 9 grudnia - mówi Zbigniew Szubski, kierownik budowy.

Próba obciążeniowa na toruńskim moście

Przeprowadzane od piątku do niedzieli próby obciążeniowe nowego mostu drogowego zostały zakończone. Rezultaty pomiarów są bardzo dobre. Pierwsza próba statyczna dała rezultat 12,6 mm wychylenia. Dopuszczalne maksimum wynosiło 12,8 mm. Podczas prób dynamicznych przęsła mostu ugięły się odpowiednio o 126 i 128 mm. Margines dla każdego przęsła wynosił 128 mm.

- Rzadko zdarzają się tak dobre wyniki. Toruńska konstrukcja jest pod tym względem wzorcowa - mówi Zbigniew Szubski, kierownik budowy. - Oznacza to, że wydana została wstępna decyzja dotycząca oddania mostu do użytku mieszkańców i wszystko wskazuje na to, że po dopełnieniu pozostałych formalności obiekt zostanie oddany do użytku 9 grudnia.

- Przy budowie tak skomplikowanych obiektów jak nowy most drogowy w Toruniu, zawsze pojawia się pytanie, jak wiernie projekt zostanie zrealizowany w praktyce. Takie przedsięwzięcie jest przecież pracą zbiorową, w której bierze udział wielu specjalistów - mówi Krzysztof Wąchalski, projektant mostu. - W trakcie budowy było wiele momentów, podczas których sprawdzaliśmy dokładność wykonania projektu. Próby obciążeniowe kończą fazę testów.

Przeczytaj także: Już za miesiąc pojedziemy mostem w Toruniu! [zdjęcia]
- Przez pierwsze dwa dni trwania prób sprawdzaliśmy przęsła mostu przy pomocy dwunastu obciążonych samochodów ciężarowych, które stały na moście. Każdy z nich ważył ponad 33 tony. Zostały one ustawione w określonych punktach. Były to tzw. próby statyczne - mówi Maciej Malinowski, kierownik prób obciążeniowych. - W niedzielę odbyły się próby obciążeniowe dynamiczne. Polegały one na tym, że samochody ciężarowe przejeżdżały mostem z prędkością 10, 20, 30 i 50 km na godzinę. To nie wszystkie manewry - samochody najeżdżały także na próg o wysokości 10 cm oraz gwałtownie hamowały. Wszystko po to, żeby sprawdzić, jak zachowywać będzie się konstrukcja mostu.

Parametry, pokazujące, o ile może odchylić się konstrukcja podczas wykonywania prób obciążeniowych, zostały szczegółowo wyliczone na długo przed ukończeniem budowy mostu.

Na pełną dokumentację zebraną podczas prób obciążeniowych trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni. Związane jest to z tym, że danych uzyskanych z pomiarów jest bardzo dużo, w związku z czym potrzeba czasu na opracowanie szczegółowego raportu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska